| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema. Mereu am avut pe unghii pete micute albe. Din auzitele prietenelor mele sunt scaderi de calciu. E adevarat? Cum pot scapa de acele pete? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lipsa de calciu o spune analiza de sânge.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Nu este vorba despre o carenta de calciu.Se numeste "leuconichie punctata"(leuconichiile au cauze numeroase:boli organice, carente de zinc si vitamina PP, traumatisme, chimice sau fizice ale unghiei etc.) Cea mai buna metoda de tratament este preventia, care consta in reducerea traumatismelor unghiei si tratarea sau eliminarea altor cauze posibile.

| Adry05 a răspuns:

Da. Ţine de scăderea calciului. Păi, consumă cât mai multe produse ce conţin calciu, sau mergi la farmacie şi cere pastiluţe din acelea ca supliment pentru calciu.

| viotedy a răspuns:

Luand calciu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, este un indiciu pentru carenta de calciu dar si de vitamine. Nu poti scapa de ele decit luind calciu si vitamine.

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Este adevarat. Unghiile sunt formatiuni osoase, iar acele pete albe indica cantitatea scazuta de calciu din organism.

Sanatate!

| Chøço a răspuns:

Buna!
Intr-adevar, sunt scaderi de calciu. Te poti duce la farmacie si sa cumperi niste calciu, sau sa consumi fructe care sa contina calciu. Bafta!

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Pai misa intamplat si mie. ori te duci si iti iei calciu si vitamine ori astepti sa-ti treaca

| firefox6 a răspuns:

Consumand lactate

| Alexysa a răspuns:

Intr-adevar sunt scaderi de calciu ia si tu calciu

| KingOfShadow a răspuns:

Dispare in cateva saptamani nu te teme... mama imi spune sa nu mai mananc chipsuri si mancare nesanatoasa sa nu-mi apara

| AdelinaSociu a răspuns:

Te poti duce la farmacie si cere pastile de calciu, insa aceste pete pot fi si din cauza ca lucrezi mult cu mainile, de exemplu mama mea are multe pete albe pe unghii pentru ca e croitoreasa.Ele dispar incetul cu incetul daca nu ai ce face.