| Chris2405 a întrebat:

Am o nedumerire. Eu si sotul ne dorim un bebe. Ultima mea menstruatie a fost in 2-7 iunie. De atunci nimic. Acum 3 zile am facut test de sarcina digital si a iesit pozitiv. Urmatoarea zi am. facut iar si a iesit negativ. Azi am facut iarasi 3 teate din care 1 este pozitiv. Pana la urma ce credeti ca este? poate sa iasa pozitiv si sa nu fiu insarcinata? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai facut corect testul si l-ai interpretat corect (adica exact in intervalul de timp precizat pe ambalaj), este putin probabil ca testul sa dea un rezultat fals pozitiv. Totusi alternanta de teste pozitive si negative (daca toate sunt facute si citite corect) este ingrijoratoare. Poate sa fie o sarcina normala, dar exista suspiciuni ca este o sarcina extrauterina sau o sarcina oprita in evolutie. Trebuie sa te vada luni dimineata ginecologul tau, este foarte important.

| CuriousStuff a răspuns:

Mergeti si faceti-va niste analize pentru depistarea unei sarcini. Deja ar trebui sa fie suficient HCG in sange ca sa se poata depista, in caz ca sunteti insarcinata. Nu ma gandeam ca sunt asa de proaste testele astea din comert, sigur le-ati folosit conform instructiunilor?
Poate sa iasa fals pozitiv in caz de dereglari hormonale. Dar nu cred ca e cazul.

| Chris2405 explică (pentru CuriousStuff):

Da le-am folosit conform instructiunilor...si 2 teste au fost din acelasi pachet si unul arata pozitiv altul negativ. si erau facute in aceeasi urina.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Chris2405):

Ascultati sfatul doamnei Brigaela, din cate stiu ea este medic si stie mai bine decat mine. Mergeti la un control ginecologic urgent.