| Eu4EverX a întrebat:

Bunahappy Am o prietena care si-a inceput viata sexuala la o varsta frgeda mai exact la 14 ani.De atunci nu mai avut contacte sexuale dar ii este teama sa nu aiba vreo boala.Nu are nici o simtoma, dar totusi ar vrea sa mearga la ginecolog.M-a rugat sa o ajut dar nici eu nu am inca 18 ani si nu as putea merge cu ea la un cabinet.Parintii ei nu stiu si nu are nici o persoana mai apropiata care sa fie majora si sa mearga cu ea la un ginecolog.Imi puteti da un sfat va rog cum sa o ajut? Oare ar primi-o la un cabinet de stat fara un major?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Posibil la un cabinet privat, sa mearga cu o ruda, o prietena, dar trebuie sa fie majora.Sa incerce si singura dar la varsta ei nu cred ca o sa fie primita.

| hamsterx a răspuns:

Dk nu are niciun simptom atunci nu stiu dc isi face griji.bineinteles ca este f bine sa s duk la genicolog, dar dk e minora nu o primesc din cate stiu eu.decat la particular straight face dar poate ai tu vreo verisoara, vreo prietena.nu stiu ce sa zic. sper sa fie bine si sa nu aiba nicio boala asa cum crede, desi sincer, nu are motive zic euhappy

| cosima11 a răspuns:

Fara parinti.nicio sansa.

| alexutzu00791 a răspuns:

N are nevoie de ginecolog, ea are nevoie de un pshiholog sa i redea moralul si apetitul sexual

| radu a răspuns:

. chiar nu stiu ce sa zic. dar nu cred ca o va primi

| Eu4EverX explică:

Tepes, nu prea cred ca e batrana pdv sexual, nu cred ca are inca organele genitale destul de dezvoltate pentru a-si incepe viata sexuala dar a fost alegerea ei.

@sysy :Nu, nu sunt eu aceea pesoana, si eu i-am spus sa comunice cu parintii dar spune ca ei nu o inteleg si ca nu este in bune relatii cu eihappy

| ILikeToKnow a răspuns:

Eu sunt minora si am fost la un cabinet de ginecologie pe baza unei trimiteri de la doctorul de familie. Mi-a dat sa-mi fac un control pentru ca nu imi vine ciclul regulat.Cand am mers acolo m-a intrebat doctorita daca sunt cu mama si i-am zis ca sunt singura.Si a zis ca e ok, doar ca trebuie sa stea asistenta in cabinet sa vada tot ce sa intampla.
Deci poti incerca sa-i spui sa mearga la doctorul de familie si sa-i spuna despre ce e vorba (daca are incredere in confidentialitatea lui, ca eu una nu am) si sau sa ii spuna ca nu ii vine ciclul regulat si sa-i dea o trimitere ca sa isi faca analize. Poate o primeste doar cu asistenta. Daca nu, si crede ca are motive intemeiate sa creada ca ar putea avea o boala ar trebui sa vorbeasca cu un adult, iar cel mai bine cu mama ei.Se va supara, dar o va ajuta.Succes! laughing

| betty17 a răspuns:

Nu o va primi, copilul minor trebuie sa fie insotit de un adult, poate doar daca da mita la doctorlaughinglaughing

succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil are un simptom pe care ii este rusine sa ti-l destainuie, eu asa cred, de aceea vrea neaparat sa consulte un medic
aici poti scrie mesaj si sa intrebi ce te intereseaza exact pentru cazul vostru http://www.prezervativ.ro/prezervativ_contact.php

aici sunt explicate intrebarile frecvente inainte de un consult ginecologic, printre care pentru o minora http://www.prezervativ.ro/diverse/control_ginecologic.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, dar nu era chiar frageda la 14 ani.era chiar batrana din pdv sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si...cam ce simptome ar trebui sa aiba? laughing

| 12345ok a răspuns:

Nare cum ca nu am nici o buala!

| sysy a răspuns:

Nu cumva esti tu acea persoana?
te intreb pentru ca daca ai fi tu, ai sti ca cea mai buna solutie e sa comunici cu parintii!