| Laura_3925 a întrebat:

Am o problema, de cateva zile ma doare capu' incontinuu, nu sunt 5 minute sa nu ma doara, daca ma misc mai tare ma doare, gatul mi-e intepenit si mi se face foarte cald dintr-o data fara sa ma misc sau sa fac ceva... Ma puteti ajuta si pe mine? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Insolatie sau te-a tras curentu.
cumpara de la farmacie o crema (mentolata) pentru gat din plante,sigur gasesti.
in rest,pentru cap,hidrateaza-te, ia si calciu sau magneziu, nu baga pastile aiurea in tine.

| Anabellasos a răspuns:

Uite cateva idei, nu strica sa le incerci.
Ti le dau dintr'o carte a mea cu remedii naturale, deci merg la sigur.

1.Se tin mainile sub apa calda, timp de 5 min. Daca durerea persista se restabileste temperatura apei si se continua pana durerea dispare.
2. Se odihnesc picioarele in apa rece, timp de 10 min, si se infasoara apoi intr'un prosop.Sangele va cobora mai repede, capul se va limpezi iar durerea va fi alungata.
3. Se pun picioarele in apa calduta si se adauga apa calda la fiecare 5 min. Dupa 15 min. se coboara temperatura adaugand apa rece.
Se incalta apoi sosete de lana(alta 20 de min).

Uleiuri esentiale:
Levantica, rozmarinul, musetelul, sovarvul, menta si trandafirul sunt cele mai eficiente, fiind utilizate pentru bai, masaje de gat, fata si spate, sau pentru inhalare atunci cand uleiurile se incalzesc.

1. Menta.Se pun cateva picaturi de esenta de menta pe o bucata de material inmuiat in apa rece si se tin pe frunte timp de 10 min.
2. Eucalip. Pentru durerile provocate de raceli, este indicata o inhalare cu aceasta substanta.
3.Levantica.Se freaca usor cateva picaturi de esenta pe tample, pentru a diminua durerea provocata de raceana.
4.Busuiocul.Pentru durerile cauzate de stres, se pun cateva picaturi de esenta pe o batista pentru a le mirosi in timpil zilei.
Alte cateva picaturi se pun pe fata de perna inainte de culcare.

ATENTIE:ULEIURI ESENTIALE!

In general, durerile de cap se amelioreaza cu analgenice comune, insa pentru a evita efectele adverse, exista si tratamente elternative.Este indicat sa fie depistata intai sursa ca satfel sa se gasesaca tratamentul potrivit.

Deci, daca durerea de cap nu iti trece dupa ce incerci ce te'am sfatuit. iti recomand sa consulti un medic, mai ales ca la cum descri tu, nu pare a fi o simpla durere de cap.

Imi doresc sincer sa te fi ajutat.
Bfata! happy

| kiddo_2170 a răspuns:

Probabil ai insolatie.asta in cazul in care ai stat prea mult la soare.