| DeniiMT a întrebat:

Am o problema. De vreo doua ore ma tot contrazic cu o prietena. Ea spune ca daca mananca doar un iaurt degresat Zuzu (125g) pe zi, face sport o ora pe zi (aerobic, pilates si yoga) slabeste 1 kg pe zi. Ea vrea sa slabeasca 20 kg in 20 de zile. Ce credeti este posibil? Eu am incercat sa-i spun ca nu este posibil, dar ea tot pe a ei o tine. Voi ce parere aveti? Sunteti de aceeasi opinie cu ea, sau cu mine?
Ofer funda celui mai explicit raspuns, (cu detalii amanuntite). Rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Prietena ta cred ca vrea sa ajunga la spital la niste perfuzii daca continua sa se alimenteze cu doar un iaurt pe zi si sa faca efort la sali.este adevarat ca daca nu alimentezi organismul cu ce are nevoie ca sa functioneze normal el intra intr-o stare de alerta si isi ia ce are nevoie pentru ca ea nu mananca din rezervele ce le mai are ea de grasime din organism ca sa poata supravietui si sa functioneze cat de cat organele ei astfel pierzi din kg cam 1kg\zi dar nu e un mod sanatos de a pierde kg asa pentru ca o data cu ele prietena ta pierde din organism si nutrienti importanti vitamine si minerale necesare organismului astfel supunandu-l la niste chinuri metabolismul se incetineste si totul se da peste cap iar in momentul cand o sa manance ceva organismul va tinde sa transforme totul in depozite de grasime ca sa aiba de unde se alimenta cand ea nu mananca astfel ca si apa o va retine in organism pe post de kg in plus si orice mancare se va transforma in depozite pentru a supravietui organismul.statisticile spun ca niciodata nu trebuie sa mergem la sport fara sa mancam inainte cu o ora doua ceva pentru ca sa aiba organismul de unde sa arda calorii la sport adica grasimi iar daca nu mananca la sport organismul va folosi energia si calorii din muschi si va pierde din masa musculara nu din grasime si asta nu e ok pentru ca trebuie sa pierzi din grasime si cm.la sport nu din masa musculara si energie.iar dupa sport trebuie sa completeze inapoi apa pe care o pierde prin transpiratie si are nevoie de glucoza ca energie pentru muschi si sa nu faca febra musculara care apare cand muchii nu mai au glucoza pentru energie la fel si creierul are nevoie de asta.deci dupa sport trebuie sa bea apa sa manance glucoza si mancare mai usoara pe baza de fructe legume peste pui poate bea si o pastila de supradyn energy efervescent in 200ml apa.dar in nici un caz nu va slabi sanatos prin infometare si efort la sport va slabi doar organismul din toate punctele de vedere si va avea nevoie de timp sa se refaca plus ca va pune din nou kg respective poate si mai mult cand va incepe sa manance din nou.asa ca mai bine mananca putin si des mancare sanatoasa bea apa si face sport moderat nu mananca fast food si alte chestii de genul asta si va slabi incet dar sigur si sanatos in acelasi timp.

| DeniiMT explică (pentru micurutza2005):

Pai eu macar am incercat! Daca nici dupa ce va vedea ce ati spus voi, tot nu e de acord cu mine, e problema ei. Eu nu pot sa o oblig sa faca ce spun eu. Sau cine stie, daca vrea sa stea toata viata cu un iaurt Zuzu, e la fel problema ei! v Doar ca eu chiar m-am implicat si incerc sa o fac sa inteleaga anumite chestii, doar ii vreau binele. Oricum iti multumesc pentru timpul acordat si pentru explicatiile amanuntite! :*

12 răspunsuri:
| freakazoid a răspuns:

Cu o ora de sport pe zi, nu reusesti sa slabesti 1 kg, iar daca mananci atat de putin, e ca si cum nu ai manca deloc. Planurile rapide de slabire sunt praf in ochi.
Din punctul meu de vedere, ideal este sa slabesti folosind o dieta echilibrata dpdv al glucidelor si proteinelor, fara grasimi, si sa faci cat mai mult sport. La inceput vei slabi mai usor, apoi din ce in ce mai greu. Mult succes prietenei tale, sper sa asculte!

| DeniiMT explică (pentru freakazoid):

Pai exact asta incerc sa-i explic ei! Si eu am tinut o dieta si mi-a luat 6 luni sa ajung la kg dorite. Dar a trecut mult timp de atunci si eu nu m-am mai ingrasat si mananc ce vreau eu. Sincer, cred ca ea are si probleme care tin de psihic. Ea se consuma foarte mult, e (cred eu) in depresie, deoarece nu vrea sa vorbeasca cu nimeni si nu iasa din casa. Sper totusi sa o putem ajuta, eu chiar tin la ea foarte mult! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu 1 iaurt pe zi si 1 ora de sport pe zi in 3-4 zile e deja la spital cu perfuzii

| gelu1970 a răspuns:

Daca ai putina logica si rationament stii ca vorbeste tampenii.

| DeniiMT explică (pentru gelu1970):

Am mai multa logica decat ai tu domnule gelu1970! La prietena mea e posibil orice, si subliniez ORICE! A mai tinut diete drastice si a slabit chiar si 2 kg pe zi, tocmai de asta am incercat si inca incerc sa-i arat ca mai multi oameni gandesc ca mine, ca nu e ok ce vrea sa faca, ca eu chiar tin la ea. Daca nu ai nicio idee despre asta, nu te mai baga aiurea in seama. Ce numesti tu acolo "tampenii" e mult mai mult decat atat.

| gelu1970 a răspuns (pentru DeniiMT):

Ceea ce face ea e o mare tampenie deoarece isi distruge sanatatea.
primele zile sunt cele in care pierzi greutatea cel mai rapid. se elimina apa din organism ceea ce e usor.
vezi cat slabeste dupa aceea, in loc sa vorbesti ironic.

| iulian1302 a răspuns:

Buna! In primul rand as vrea sa iti spun ca nu stiu daca va rezista 20 de zile doar cu un iaurt Zuzu degresat pe zi + sport. Ceea ce vrea ea sa faca este o mare prostie deoarece daca mananca doar atat se va simnti foarte slabita si cel mai probabil va ajunge in spital in perfuzii! Eu nu sunt de parere ca aceasta ''dieta'', daca ii pot spune asa, ar putea-o ajuta din contra asa cum am mai spus ii va face mai mult rau! Daca intra-devar vrea sa slabeasca ar fi bine sa ceara sfatul unui medic nutritionist care in urma unor analize de specialitate ii va da o dieta special gandita pentru ea!

| DeniiMT explică (pentru iulian1302):

Exact asta incerc sa-i spun si eu, dar e foarte orgolioasa si incapatanata! Sper totusi sa o conving sa nu faca aceasta prostie. Oricum si daca ar rezista sunt convinsa ca dupa s-ar ingrasa dublu. Sper doar sa se convinga si ea cand va vedea raspunsurile voastre! :*

| iulian1302 a răspuns (pentru DeniiMT):

Oricum sti vorba aceea ''omul si-le face pe toate cu mana lui''. Sunt convins ca si daca se va incapatana sa tina aceasta ''dieta'' nu o va putea tine mai mult de 4-5 zile deoarece asa cum am mai spus cel mai probabil i-se va face rau si va ajunge la spital!

| Annabelle21 a răspuns:

Am avut o prietenă care a făcut prostia asta și a ajuns în spital după 3 zile. Nu o sfătuiesc, se distruge singură. Și dupa ce va termina dieta? Atunci ce va face? Îți spun eu, se va plânge de pielea lăsată din cauza slăbirii rapide. Va mânca din nou normal, ceea ce o va face să se îngrașe la loc 20 kg, sau chiar mai mult.

| SalvadorDalì a răspuns:

Probabil ca te-ai plictisit de raspunsuri de genul "iti pui sanatatea in pericol"si altele de genul. Eu voi incerca sa iti dau un raspuns mai concretwinking. Exista aceasta "dieta" semi-religioasa, un post negru de 40 de zile. Inainte sa-mi sara top TPU-ul in cap, adaug ca nu promovez aceasta dieta. Dupa cum te-ai prins, aceasta dieta presupune sa bei doar apa timp de 40 de zile, binteles, sub atenta supraveghere a medicului (suficient de sarit de pe fix sa-ti sugereze aceasta dieta). In fine, nu ai voie sa faci sport deoarece organismul este deja foarte slabit. In fine, ceea ce voiam sa spun e ca poti slabi cam 18 kilograme. Deci nu cred ca ideea prietenei tale ar putea functiona, IPOTETIC vorbind. laughing