| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, destul de grava, zic eu! Desi am 18 ani, ma scap pe mine! Nu ma simt cu vezica plina, dar atunci cand rad, nu ma pot tine...ma scap! Nu vreau sa radeti sau sa va bateti joc de mine dar e o chestie foarte nasoala si jenanta! Un sfat ceva? HELP!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bobby_7474 a răspuns:

Pai roblema pe care o ai tu,nu este de ignorat,pentru ca asta inseamna ca ai o insuficienta la muschiul de inchidere a vezici urinare,iar netratata este mai periculos,gindeste-te ca esti fata,vei dorii sa faci si tu copii si daca lasi inkontinenta asta netratata nu vei putea sa iti opresti urinatul in timpul unei sarcini(gindeste-te la greutatea care o sa apese atunci,daca acum numai la ris,stranut,tuse ti se intimpla),tratamentul este conservativ,estrogeni,sau operatie, acum medicul te va consulta si-ti va da tratamentul de care ai nevoie, pentru ca si aceasta incontinenta are 3 grade de evolutie, depinde in care esti tu? sanatate iti doresc, si nu mai amina vizita la medic

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este nimic de ras in ceea ce relatezi tu. Dimpotriva, este ceva ingrijorator. Probabil ai o malformatie a vezicii sau uretrei (daca ti se intampla dintotdeauna) sau i infectie (daca e recent instalata). Trebuie sa te vada un urolog.

| bobby_7474 a răspuns:

TaSha,scuza-ma ca nu ti-am raspuns imediat, insa numai azi am gasit intrebarea. Iti ceri de la med de fam.trimitere pentru urolog,dar sa te vada si un ginecolog(pentru tine ginecologul e cam incomod, insa asta este, toate femeile tr o data sa trecem pe la ginecolog si bine ar fi tot la 6 luni )Ii spui med de fam ce probleme ai, iti va da trimiterea, iar urologului acelasi lucru.Fii curajoasa si nu mai taragana, pentru ca nu e de glumit cu ce ai tu, si mai ales ca esti asa de tinara.Iti doresc sanatate si sa te faci bine, si te rog spune-mi ce ai rezolvat dupa ce vei fi consultata, numai bine

| okapy a răspuns:

Imi este frica sa ma duc la medic...ma sperie gandul ca va trebui sa imi faca un control mai amanuntit, fetele cred ca ma pot intelege straight face

| okapy a răspuns:

@bobby ce doctor se ocupa cu asa ceva? Ginecolog? Mi-ai dat incredere si nu am sa mai stau pe ganduri, ma voi duce la medic. Imi va trebui ceva trimitere de la medicul de familie? Ce ii spun? Imi este foarte frica si rusine...sad

| User2004 a răspuns:

Cum ai rezolvat această problema?

| dudu99 a răspuns:

Nu esti singura...dar cand razi muschii abdomenului se incordeaza si dinaia te scapi...