| BellamBell a întrebat:

Buna- am o problema! Eu am facut hemoragie si mi sau dat Loest, dupa ce am terminat pastilele tot am flu abundente.Ce fac?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Loest nu exista, probabil te referi la Logest, care este un contarceptiv oral si care trebuie luat, in situatia ta, mai multe luni la rand. In cursul primei folii, inainte de a o termina, trebuie sa revii la ginecolog pentru investigatii. Acesta va decide daca continui pastilele 3 luni sau 6, apoi va face o noua reevaluare si vei vedea ce ai de facut.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există "Loest"; poate vrei să te referi la LOGEST happy

NU ai dat detalii : vârsta, când ai fost la ultimul control ginecologic, ce diagnostic s-a pus, pe câte luni ţi-a prescris tratamentul cu Logest ( care sunt anticoncepţionale orale ), când trebuie să mergi ( iar ) la control, etc.

Oricum, în general, tratamentul cu AC se face minim 3 luni ( dar e preferabil să fie făcut 6 sau mai multe luni ).
De asemenea, TREBUIE să mergi la control periodic : din 3 în 3 luni ( chiar fără să te cheme )!
Efectele NU apar din prima lună de administrare a AC.

Toate cele bune.

| spn29 a răspuns:

Pare a fi o problema serioasa ce nu poate fi rezolvata printr-o simpla cultura generala. Iti sugerez sa mergi la un doctor cat mai curand