| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, sotul meu a fost diagnosticat de medic pshiatru cu tulburare mixta anxitioasa depresiva cu elemente relationale si i s-a dat, eglonyl si anxiar pe perioada de 1 luna, acum pe langa cele doua ia mai dat pe langa cele doua si venlafaxina de 75g. Dupa prima pastila de venlafaxina are dureri de cap,greturi, ameteli, frisoane o stare foarte rea. Cat timp poate sa il tina starea asta? Am citit prospectul dar ma ingrijoreaza starea lui. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Problema nu este cat timp vor tine aceste reactii ci natura lor si ca au aparut la prima doza administrata. Daca ai fi citit cu atentie prospectul venlafaxinei, dupa enumerarea reactiilor adverse care pot sa apara la administrare, scrie clar:"Dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-l informaţi pe medicul dumneavoastră ". Asadar, inapoi la medic!--- in functie de natura reactiilor adverse aparute si severitatea lor, medicul care a recomandat medicamentul respectiv este cel mai in masura sa decida fie inlocuirea, fie micsorarea dozei, fie intreruperea.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Venlafaxina este un medicament foarte "puternic" şi are reacţii adverse multiple & destul de GRAVE!

Dacă citeai ATENTĂ Prospectul, ai fi observat că, în caz de ameţeală, se ÎNTRERUPE ( automat ) tratamentul şi se ia legătura cu medicul care l-a prescris!

"4. REACŢII ADVERSE POSIBILE :
Ca toate medicamentele, Venlafaxină Labormed poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţii alergice :

În cazul în care intervine vreunul din evenimentele de mai jos, NU mai luaţi Venlafaxină Labormed. Spuneţi imediat medicului sau mergeţi la unitatea de primiri urgenţe a celui mai apropiat spital:
• Apăsare în piept, respiraţie şuierătoare, dificultăţi de înghiţire sau de respiraţie
• Tumefierea feţei, gâtului, mâinilor sau picioarelor
• Stare de nervozitate sau anxietate, AMEŢEALĂ, senzaţie de palpitaţii, înroşire bruscă a pielii şi/sau senzaţie de încălzire
• Erupţii grave pe piele, mâncărime sau urticarie (zone ridicate de piele, înroşite sau palide, care adeseori dau senzaţie de mâncărime)" - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_698_05.05.08.pdf?anmPage=888&ID=17747

Deci, mergeţi URGENT la medicul care i-a prescris tratamentul pentru un control şi, eventual, revizuirea dozei administrate!

Toate cele bune.

| AliGab a răspuns:

Fuga din nou la medic si spune-ti-i despre reactiile adverse ale medicamentului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrerupe dom, le tratamentul si mergi la medic si spune-i.Tot la acela sau altul.Asa mi-a dat si mie un medicament, tot cu anxietatea eram si imi dadea niste impulsuri elextrice de la ceafa pana in varful capului.dar mie mi-a spus medicul ca daca am efect negativ sa ma prezint imedit la el.sa am facut, m-ia schimbat doza si medicamentul si acum sunt ok. Intrerupe tratamentul si mergi la acel medic si spune.