| Daiana90 a întrebat:

am observat ca obosesc foarte repede si mama imi spune ca poate am probleme cu inima si vrea sa ma duca la doctor.cand am mers la dansuri, 2 ani, dupa ce dansam dansuri din astea mai grele cu multe piruete am simtit pentru prima oara o durere in tot pieptul(nu numai in partea stanga, deci nu la inima, ci pieptul) si nu mai primeam aer ca si cand mi s-au astupat caile respiratorii si m-a inrosesc la fata la efort. mi-e farte frica sa nu am ceva cu inima.stiu ca erau dati cand nu puteam sa dorm noaptea ca imi batea inima prea repede dar asta era anul trecut si din cate am inteles nu trebuie sa fi bolnav cu inima sa iti bata asa, poate fi si din cauza ca dormi pe partea aceea sau mananci mult seara etc.
daca am cu inima voi muri tanaracryingcryingcrying cei bolnavi cu inima fac infrct brusac si asa mor toticrying apropo m 14 anistraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te mai speria atât de mult. Analize de sânge, un control cardiologic, o radiografie pulmonară, etc. În urma acestor investigații se va da un diagnostic diferențial și tratament medicamentos și/sau chirurgical.
Nu ești pe moarte, copile.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu vei muri dar trebuie sa faci un consult cardiologic ca sa te lamuresti daca ai intr-adevar probleme cu inima. Exista tratamente, nu iti face griji. multa sanatate!

| luciana200972 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa dramatizezi asa de tare, asculta-ti mama si mergi la doctor, eu am probleme cu inima de la 18 ani, atunci am descoperit, acum am 26 si nu am murit(inca), medicina a avansat foarte mult si exista o multime de medicamente performante, dar nu trebuie sa te alarmezi asa. asteapta raspunnsul doctorului. sanatate

| Daria a răspuns:

Se numeste insuficienta mitrala, si eu am, nu-i de speriat.:*

| andra_7810 a răspuns:

Si eu am patit asa o data la dansuri pentru ca nu mancasem, dar din cauza ca faci prea mult efort de asta faci crize respiratorii, poate ca in serile in care nu puteai dormi iti era frica ca si mie mi se intampla la fel, dar daca ai probleme cu inima du-te la doctor ca poti face infarct si mori,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mi se mai intampla chestii din astea daca ma enervez, nu mananc, ma emotionez prea tare, etc. si mie mi a gasit un mic prolaps, am suflu sistolic ca tot asa ma impacientasem si mi am facut chia si ecografie la inima si mi a zis ca nu am nimic grav. doar trebuie sa gandesti pozitiv. si ink ceva f important: gandind negativ posibil sa dam in alte chestii pentru inducandu ne o chesie eronat, creierul o ia ca a tare si organismul chiar incepe sa creada ca si tine ca ai ceva grav. Plus ca si pe mine m au bagat f tare in sperieti prima data dereglarile de ritm si ma gandeam la ce i mai rau dar m am gandit ca daca n am patit nimic pana acum si ca anul ttrecut mi a zis doctora ca n am nimic trebuie sa credem chiar si acum cateva zile am patit o chestie urata cand m am dus la facult si de emotii vreo o ora am avut palpitatii ma lasau ma luau si chiar acum sunt cum sa zic. mai in convalescenta cum se zice ca am solicitat inima prea mult. si la orice intepatura mai ma iau gandurile dar trebuie sa ne gandim ca nu suntem unici si ca daca mai au si altii ce avem noi si n au patit nimic nici noi nu vom pati nimic. adresa mea de email papusa_number_one@yahoo.com si vb mai multe daca vrei. multa sanatate la toata lumea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai de ce sa iti fie frica si eu am aceeasi problema mi sa tras si mie de la dans si sunt baiat nu mai pot sa stau in maini de 2 ori ca tremura carnea pe mine pentru un anumit sport trebuie sa ai o alimentatie corespunzatoare deci este de la mancare si de la tigari daca fumezi

| ☁miss εïзutterfly☂ a răspuns:

Eu nu cred ca ai probleme cu inima, in cel mai rau caz ai astm bronsic, stai linistita! Si chiar daca ai avea probleme cu inima, la cate medicamente sunt pe piata nu ai de ce sa mori tanara puppy dog eyes

| LadyOfAtlantida a răspuns:

Nu prea cred ca poti sa fii bolnava de inima la 14 ani. Iar la dansurile grele poate era de la efort? Sau poate ai vreo problema cu respiratia. [sora mea, spre ex, are astm]
Daca crezi ca e ceva atat de grav, fa-ti niste analize si clarifica situatia.
Dont worry!winking