| eMLisi a întrebat:

am probleme cu aspectul coloanei mele vertebrale si a pozitiei in care m-am invatat sa stau. Am auzit ca exista aparate sau centuri ce pot fi purtate ziua, sub haine si folosesc la indreptarea spatelui. Mi-ar putea da cineva niste detalii, va rog frumos? Mai ales daca se numara printre voi persoane specializate. Multumesc, F.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dov76 a răspuns:

Esti sigur(a) ca asta nu este decat in imaginatia ta?
Daca totusi problema este reala va trebui sa constientizezi in primul rand cauzele care au dus la aparitia ei si sa le inlaturi ( pozitie corecta in pers, pe scaun, in timpul somnului etc) in paralel mergi la medicul de familie iar el daca va considera ca intr-adevar este o problema te va trimite la un specialist care in urma examinarii amanuntite va lua cea mai buna decizie pentru tine.
Nu incerca tot felul de prostii ( aparate) recomandate de altii prin reclame tv sau pe net pentru ca acelea iti pot face mai mult rau decat bine, pe astia ii intereseaza doar banul si ii doare in spate de sanatatea ta. In cazul nostrum fiecare tratament este individual si este hotarat de medic in urma unor analize amanuntite.
Asa ca mergi la medic, nu te costa nimic si iti rezolvi problema repede si sigur. Inca ceva, ai mare grija ce faci pentru ca problemele la coloana nu sunt de tratat cu superficialitate si sper ca stii care este rolul coloanei vertebrale in afara de aspect.