| Betelisa a întrebat:

Am puroi la o masea jos in partea dreapta. Am fost la stomatolog si mi-a scos maseaua dar puroiul a ramas tot acol... Nu ma mai doare acum dar atunci cand a umblat la ea m-a durut rau de tot chiar daca mi-a dat cu sprei. peste 2 zile trebuie sa merg iar, ce pot face ca sa nu ma mai doara asa de tare? (P.S. stomatologul m-ia zis sa ma clatesc cu ceai de musetel dar un altul mi-a zis ca nu este bun ...deci?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MgdDroopy a răspuns:

Iți recomand ceai de salvie... Testat! Să fie la temperatura camerei, fară zahăr (și nu râdeți, unii au pus zahăr in ceaiul pentru gargară happy ).
Și mușetelul este dezinfectant, dar cu salvia am avut rezutate mai rapide.
Doar clatești gura. Iti lași ceașca la baie și cand mai treci pe acolo iți clatești gura.
Iar anestezia nu prea ține dacă ai puroi. Doctorul nu ți-a făcut pentru că te chinuia aiurea cu același rezultat ca și sprayul. Știe el ce știe! happy

3 răspunsuri:
| jmekerashu a răspuns:

Dacă acum nu te doare nu poți face nimic. Eventual poți să ceri să-ți facă o anestezie locală, dar pentru asta va fi nevoie de o injecție în gingie (care tot doare ca dracul).

| Mario76 a răspuns:

Injectia in gingie ( anestezia ) nu este pe atat de dureroasa pe cat te doare daca umbla la masea doar dat cu spray. Nu prea are efect de anestezie ca si injectia. Intr-adevar si eu stiam ca musetelul nu face bine. Cel mai indicat era sa-ti prescrie un antibiotic care sa duca le eliminarea pungii de puroi. Daca crezi ca acel medic nu isi face treaba asa cum trebuie, mergi la altul.

| naty1919 a răspuns:

Eu zic sa asculti ce a spus Stomatologul tau nu ce a spus x sau y ca aia nu stiu
Asa trebuie sa faci sa te dai cu ceaiul ala ...si normal a fost puroi de aia te-a durut asteapta sa iti treaca si treci pe la Dentisti
FUNDA