| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Am racit si eu in gat de 8 zile straight facestraight facestraight face... am luat Tantum Lemon, Panadol (la inceput), Nurofen (am facut si febra la inceputul saptamanii, acum am 37 cu 5 ) Am mers la doctor luni seara, mi-a zis ca gatul meu e foarte rosu m-a dat OSPEN 1000 1 la 12 ore. L-am luat 2 zile jumate (imi era deja mai bine) insa surpriza : Alergie la penicilina sad! Am luat calciu, Claritine, mi-a trecut inca dupa 3 ore cam asa de la administrarea doctoriilor. Nu mai am alergia. Ieri am mai luat Claritine si am baut calciu efervescent. Azi... durere enorm in gat (iiiiiaaaaaaaaaarrrrrrrrr) x(angryangryangry NUMAI POT! ieri eram mai bine. Nu mai pot bea apa, nu am mancat din nou nimic, acum o sa mananc niste paine in ou prajite doar miezul.(e moale) Am slabit 4-5 kg de 8 zile. Dintre care azi si luni nu am mancat nimic! Nu mai stiu, nu mai vad solutie, scapare, rezolvare. M-am saturat, incep si plang incontinuu. E foarte greu sa stai atatea zile cu durere enorm de puternica in gat. S-a uitat mama nu mai sunt rosie, dar ma doare!
Sfaturi va rog din toata puterea mea, sincer, nu mai rezist!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai probabil, o infectie cu streptococ beta hemolitic, din pacate acesta este distrus doar de penicilina si, eventual, pentru cei alergici la ea, la Eritromicina.Tot medicul decide ce e de facut in continuare. Poti sa mergi la un spital de infectioase, nu sta asa sa suferi. Un medic infectionist va stii cum sa te ajute. Multa sanatate!

| KellyGreen a răspuns:

Ia strepsils cate una la 2 ore si nu glumesc ca daca iei 2 pe zi nu iti mai trece ni ci la anul nou, asa mai iei si propolis c pastile cate una la 4 ore si paracetamol neaparat 2 pe zi.Si fervex si daca incepi sa tusesti ia acc si nu mai ia fervex.

| sweet_1526 a răspuns:

Bea tuica si iti trece rolling on the floor

| evelynne a răspuns:

Du'te iar la doctorhappy ei sunt singurii care ar putea sa-ti dea un altfel de medicament la care sa nu fii alergica...Si eu sunt alergica la penicilina si totusi am luat opsen si nu am avut nimic:d

| candydream a răspuns:

Incearca decasept.

| Edy_7553 a răspuns:

Ia in continuare tratamentul dat de doctor, nu ti la dat degeaba. Zici ca nu mai ai gatul rosu, deci se vindeca. Atat iti pot spune ia tratamentul in continuare. Daca vrei sfaturi de la alti doctori intra pe www.sfatulmedicului.ro fa un cont si zile exact problema, iti vor raspunde oameni ca mine si doctori. Daca crezi ca e nevoie intra. Sanatate si bafta;)