| MariaDM a întrebat:

.am si eu nevoie de ajutor.De cand ma stiu niciodata nu mi-a placut cum arat. Am 15 ani, 54 kg si 1, 62. Am inceput sa mananc mai sanatos, am inlocuit painea alba cu cea neagra, iaurtul de fructe cu iaurt grecesc, nu mai mananc prajeli, consum doar carne de peste si pui,sucuri carbogazoase nu beau deoarece nu-mi plac, mananc multe fructe, fac si sport (1-2 pe saptamana cate 2 ore,iar in vacanta in fiecare zi), iar ultima masa o iau inainte de 6. Am o problema foarte mare cu dulciurile. Incerc sa le evit pe cat posibil, insa cum si mama este o mare iubitoare de chestii nesanatoase le cumpara aproape in fiecare zi sad cand incep sa le mananc parca fiecare muschi din corpul meu se relaxeaza si imi e foarte greu sa ma opresc din mancat. Am observat ca in ultima vreme am inceput sa ma enervez mult mai repede, iar starea aceasta este mult mai intensificata ca de obicei.Ma obsedeaza gandul ca o sa ma ingras, iar cand mananc ceva "interzis" incep sa devin foarte stresata, panicata. Ma gandesc aproape tot timpul la ce o sa mananc sau cat timp mai am pana sa infulec sandwisul din ghiozdan. Am incercat sa imi micsorez portile de mancare, insa nu functioneaza deloc. Daca nu mananc pana simt ca sunt satula foamea se instaleaza foarte repede si de parca nu ar fi indeajuns vine la pachet si cu o durere groaznica de stomac.Chiar nu stiu ce sa mai fac sad as vrea sa slabesc 4 kg dar nu stiu cum sad As dori niste sfaturi, va rog...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu vreo 2-3 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Toate cele bune.