| Danagal65 a întrebat:

Buna, am si eu nevoie de ajutorul vostru. Am avut contact sexual cu sotul dar am stat si pe beton, deci nu stiu cauza sigur, la 3 zile dupa contact si dupa ce am stat pe beton au inceput durerile de pelvis tot timpul dar mai tare dupa urinare. Urinari mai dese,tin sa precizez ca durerile se mai amelioreaza daca stau in apa calda, momentan nu pot ajunge la medic, la urgente nu vreau sa merg. Am mai avut problema asta cu cateva luni in urma si am fost la urgenta si mi s-a dat Zinnat. Antibiotic fara nici un fel de analiza doar din simptomele ce i-am zis ca le am. Atunci mi-au trecut durerile dar acum am incercat din nou zinnat, sunt la a 4 pastila dar nici un efect.Va rog frumos, un raspuns pana ajung sa-mi fac Urocultura. Multumesc din suflet. Am 26 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Este probabil o raceala la rinichi!?
Tratamentul cu antibiotic se face minim 5 zile, recomandarea mea este 7-10 zile.
Dupa 4 pastile normal sa nu fie nimic.
Intre administrearea de antibiotic se poate lua cate 1-2 pastule pe zi de paracetamol sau ibuprofen, adica un antiinflamator.
Desigur daca nici asa nu trece, se merge la medic de specialitate.
Inca o chestie dupa aproape orice infectie (raceala) a rinichiului, rinichilor mai mult ca sigur urmeaza o situatie de genul piatra la rinichi, asa ca atentie, nu am gasit o cauza logica sau stiintifica dar vorbesc din experienta mea si a celor din jur.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Leacul nu-i cu sacul, căci poate dăuna grav.

| Bububyby56 a răspuns:

Buna! Cel mai probabil esti răcită, du-te la o farmacie si explica-i farmacistei cum te simti sau cere ceva expre pentru răceală jos. Zi faina!