Întrebare recomandată | Despacito654 a întrebat:

Am si eu nevoie de putin ajutor. Eram la dus si m-am tăiat cam urat in timp ce ma epilam in zona intimă.Cum pot îngriji rana? Sunt băiat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dezinfectezi bine rana cu apa oxigenata, dupa care pui pe rana iod (Betadina). Daca este nevoie si rana nu mai sangereaza si iodul s-a uscat, atunci poti pune un pansament de tifon, dar sa nu fie stransa pe rana, sa nu se lipeasca in rana!

Pansamentul trebuie schimbat zilnic!
Se spala in jurul ranii cu Rivanol, se lasa sa se usuce (15-20 minute), dupa care se aplica iod din belsug PE rana. Se lasa iarasi sa se usuce 15-20 minute, pana la uscare completa, dupa care se pune din belsug praf Baneocin peste rana pana ce nu se mai vede si se acopera usor cu pansament de tifon.
Pansarea se repeta zilnic pana ce crusta cade de pe rana.

| Denila123 a răspuns:

Banocin, tratează rana si grăbește vindecarea

| xZeRo a răspuns:

Buna! Foloseste crema de galbenele.

| Sebastian090 a răspuns:

Eu patesc asta mereu...nu am rabdare...----strange din dinti, dai cu spirt, pune vata si aia e.

| Sebicelurat a răspuns:

Incearca sa nu intre praf etc in zgarietura ca sa nu se infecteze si cand te duci la baie sa faci pipi tine mana pe zgarietura