| adinaandrada a întrebat:

Buna am si eu o intrebare, cat de des ar trebui sa merg la baie ptr lipsa mare? merg odata la 3 zile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! In mod normal trebuie sa mergi zilnic la baie. Tu daca elimini odata la 3 zile inseamna ca esti constipata. Pentru constipatie exista laxative: ceaiuri(ceai de crusin) si tabelete/supozitoare(Dulcolax). Recomandarea mea este insa sa te adresezi medicului de familie pentru ca aceasta constipatie poate induce mai multe boli care pot fi uneori grave( de exemplu boli ale colonului, etc).

5 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Zilnic,nu manaci in fiecare zi, deci in fiecare zi trebuie sa elimini

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cacuta in mod normal o data pe zi. La unele persoane cu tranzit mai lent este normal si la 2 zile, la persoanele cu tranzit accelerat sau sportivi e normal si de doua ori pe zi. Orice interval mai mare de 48 de ore fara sa faci cacuta se numeste constipatie si trebuie investigata.

| adinaandrada explică:

Buna! de ce mie rau oare cand merg cu masina pe distante lungi, mie rau de la curbe mirosuri etc..ms

| Bianca1231 a răspuns:

Mergi odata la 5 zile si va fi ok laughing laughing