| CristiStanca a întrebat:

Buna am si eu o intrebare legata de sanatate. Tatal meu are 35 de ani si de 2-3 zile acuza dureri de cap ameteli si nu se scoala din pat doarme mult.
Va rog sa imi spuneti ce are daca stiti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Un diagnostic nu se poate da pe baza a doua simptome, ii va trebui un consult amanuntit si investigatii suplimentare. Durerile de cap si ametelile ma fac sa ma gandesc la anemie, hipo sau hipertensiune sau un posibil AVC. Trebuie sa i se ia tensiunea, sa i se faca analize de sange si in functie de rezultatul lor sa i se dea un tratament, eventual sa fie trimis la un CT.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
posibil sa fie migrena,anemie,si oboseala cronica recomand sa mearga la un medic specialist neurolog,hematolog si sa ceara daca este nevoie analize la sange,urina,scaun, si o punctie lombara eventual poate are nevoie de vitamine, minerale, calciu, magneziu,
fier, alimentatie sanatoasa sau poate sa fie o simpla deshidratare, dar doar un medic care in consulta poate da un diagnostic si un tratament corespunzator.
O zi buna.