| Andaluzz a întrebat:

Buna, am și eu o întrebare. Nu simt nevoia sa merg la baie. Nu am scaun, decât la 4-5 zile și atunci foarte greu. Cu ceai verde doar pot rezolva. Oricât m-as forța nu pot elimina nimic, nu vine.
Sa folosesc supozitoare?
Tot așa sunt de când ma știu, când eram mică foloseam in fiecare zi supozitor.
Un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Solutii naturiste de la marmacie:
ciocolax, sennalax, sennalax cu aloe, etc.
se iau seara, recomandat cu multe lichide (nu vrei sa tragi gloante, care sa usture ca dracu'... nu? )
sennalax cu crusin se ia ziua, tot cu multe lichide (are efect in cateva ore, are grija crusin-ul de asta)

ceaiul verde cred ca face invers, are cofeina care poate produce constipatie

| NunuNini a răspuns:

Ceai de crusin.
Si multa miscare. Intestinele alea nu imping singure resturile.

| MrAM a răspuns:

Singurul sfat la care ma gandesc pentru a combate cauza si nu simptomul e sa-ti schimbi stilul de viata putin. O crestere a fibrelor vegetale in alimentatie. Gen mai multe fructe si legume pentru a ajuta cu tranzitul intestinal. Un aport suficient de lichide intr-o zi raportat la varsta/greutate. Si miscare, sport.
Te sfatuiesc sa te consulti si cu un medic in prealabil pentru a evita eventualele neplaceri cum ar fi un blocaj intestinal sau mai stiu eu ce si a-ti prescrie eventual laxative daca e cazul sau alta medicamentatie.