| AlexEmerson a întrebat:

Am si eu o intrebare:se merita sa renunti la ochelari pentru lentile de contact? daca da, dc? care ar fi avantajele si dezavantajele acestei schimbari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Avantajele lentilelor de contact sunt in primul rand de natura estetica, dar totodata lentile de contact permit obtinerea unei vederi mai bune decat o pereche de ochelari. Dezavantajele pe care le au constau in faptul ca sunt mai scumpe si necesita o mare atentie, pentru ca pot produce conjunctivite de natura infectioasa daca nu sunt manipulate igienic. http://www.i-medic.ro/articole/air-optix-familia-de-top-europa

8 răspunsuri:
| MariaO a răspuns:

Buna!
Avantaje nu sunt. Doar daca consideri ca ochelarii cu iti incadreaza bine fata, desi sunt multe tipuri de rame din care poti alege.
Lentile, daca nu sunt folosite corect mai mult rau fac decat sa corecteze. Sunt si destul de greu de ingrijit, trebuie tinute in solutii speciale, ca sa nu dezvolte microbi.
Iti sugerez sa ramai la ochelari normali, dar sa iti cauti o rama interesanta.

| Andrei233 a răspuns:

Daca te simti complexat de faptul ca porti ochelari, merita happy

| Outspoken2 a răspuns:

Realizezi ca iti poti strica ochii:cu acele lentile,si in plus de aceea se zice caci, daca nu sunt bine pusi vei avea probleme! Daca ai probleme cu vederea, sunt lentile mai speciale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu! In prim dezavantaj este pretul ridicat si modul de intretinere(solutie de curatare etc.) si in plus iti va lua timp sa te acomodezi. Ochelarii sunt mult mai practici, dar este alegerea ta.Sanatate!

| gianina14 a răspuns:

Eu cred ca se merita doar daca vrei sa arati mai bine dar nu stiu daca exista asa ceva in Romania si daca exista probabil sunt foarte scumpe si probabil nu sunt asa de bune ca ochelarii.
Fundita?

| andreea753 a răspuns (pentru gianina14):

Vestea buna este ca lentilele au devenit mult mai accesibile pentru a putea fi purtate de aproape oricine are anumite motive fie ele medicale - de corectare a vederii https://www.optilen.ro/lentile-de-contact-progresive.html sau din motive estetice, pentru lentile colorate. Acum depinde daca persoanele sunt dispuse la acele tabieturi care implica ingrijirea si curatarea, pusul si datul jos, intrucat avantaje estetice exista clar!

| mattdemon a răspuns:

Am auzit ca daca ai lentile te ustura mai mereu ochii, se pot pierde usor(referitor la lentele, sa nu se creada ca ma refer la ochi) si nu sunt nici foarte igienice.

| RodicaBinar a răspuns:

Deşi e cam veche întrebarea, să ştii că în ultima vreme s-au dezvoltat, atât producătorii cât şi magazinele din România. Producătorii fac lentilele din materiale noi, mult mai hidratate, ca să existe riscuri cât mai mici de infecţii sau orice tip de discomfort. Iar în România, sincer, merită să le comanzi online, sunt câteva magazine, iar preţurile sunt din ce în ce mai mici, pentru că se dezvoltă acest domeniu şi la noi.
http://www.optiness.ro/brand/promotii/
Aceştia ar fi cu preţul cel mai convenabil.
Apropo, ai început să porţi lentile?
Eu sunt purtătoare de lentile, iar ca avantaje pot zice că nu se aburesc ochelarii, nu-i scapi de la ochi (iar lentilele nu cad aşa cum vezi în filme), unele materiale sunt aşa hidratate că nici nu le simţi, există lentile pe care le poţi purta zi şi noapte, timp de vreo lună, există lentile de unică folosinţă.
Ca dezavantaj, poate doar că e o cheltuială mai mare. Dar nu-ţi răneşti nici nasul, sau la urechi, am mai păţit-o înainte.