| andreeamada a întrebat:

Am si eu o intrebare si sper ca ma puteti ajuta. Tusesc incontinu de vreo 2 saptamani iar noaptile nu le dorm din cauza tusei.Am luat antibiotice, am facut injectii iar nimic nu si-a facut efectul.Recent m-am despartit de iubitul meu iar acum starile mi se agraveaza sunt suparata si am ameteli,dureri de cap, fumez iar tusea mi se agraveaza.ce as putea sa fac? Un medicament ceva sau un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e mai degraba pe baza psihologica tusea ta. (nu neg existenta infectiei). Insa gandeste-te: daca e tuse uscata - probabil ca nu vrei sa te desprinzi de ceva (fosta relatie poate), daca e cu expectoratie - probabil ca vrei sa scapi, sa te lase in pace toti.
Era un punct de vedere. Insa, si eu am patit mai spre primavara asa. Dupa ce am bagat pastile cu kilogramul, m-as tot dus la medic (s-a saturat aia de mine), mi-a dat niste pastile naturale pentru cresterea inumitatii si sirop de tuse.
Sa stii ca nu vei scapa de tuse prea repede. Eu am luat atunci Plantusin si Baraka.
Si cu cat obsedezi mai mult pe tema ca "nu scap de tuse", cu atat ti se va parea mai enervanta, mai persistenta. Gaseste ceva distractiv de facut, nu te mai gandi la tuse. Si daca mai tii neaparat sa iei ceva tratament, ia natural. Si mananca mult usturoi (e dezinfectant).

1 răspuns:
| lor3nutza a răspuns:

1.ar trebui sa te lasi de fumat dar stiu ce greu e ca si mama era fumatoare si cand s-a lasat de fumat era tot nervoasa si arunca lucrurile prin casa laughing
Am mai multe remedii dar nu stiu care da cele mai bune rezultate dar macar trebuie sa incerci sa raresti consumul de tigari caci daca nu aceste remedii nu vor functiona
1.toaca o ceapa(alba) si dormi cu ea langa pat-amelioreaza foarte bine tusea stiu sigur faci asta cam 1 saptamana sau 2 vezi si tu cum da rezultate
2.Intr-o cana mai mica pune miere(nu conteaza de care)si stoarce peste zeama de lamaie(dupa gustul tau ) si amesteca apoi o mananci cu lingurita
3. Taie un castravete in patru parti si freaca-le cu putina sare apoi mananca-le(castravete-le cu coaja)

In perioada in care folostesti unul dintre aceste remedii evita sa bei:
-bauturi acidulate
-bauturi cu gheata
-bauturi foarte reci

Mult noroc in rezolvarea acestei probleme!