| deyutza_6928 a întrebat:

Am si eu o mare problema. Am avut anul trecut paduchi dar am scapat de ei...si de ouale lor dar acum am regasit lindinile si nu stiu cum sa scap definitiv de ele. Va rog sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Lasa leacurile babesti cu gaz, petrol, motorina si kerosen.

Du-te la farmacie si cere un sampon special pentru paduchi. Cumpara CEL MAI SCUMP sampon. Cu cat e mai scump cu atat e mai bun, cu cat e mai ieftin cu atat e mai prost.
Vezi ca samponul are niste instructiuni de folosire, nu te dai pe cap de capul tau. Citesti ce scrie pe el si faci exact ce spune acolo. Daca nu-l folosesti cum trebuie nu o sa aiba efectul dorit.

| vitbsk a răspuns:

Sal, încearcă să întrebi la Farmacie.
Cred că există o soluţie sau un şampon pe bază de petrol, în trecut erau epidemii şi copii erau trataţi cu petrol nerafinat. Tu să nu faci nimic de capul tău şi să întrebi la Farmacie sau la medic.

| Stefan_Bagdan_1985 a răspuns:

Da cu gaz, ca mor toti.Te speli cu gaz.Adevarat,asta e babesc.Sau daca nu ai, te duci la farmacie, si intrebi farmacista, ca iti da ea niste prafuri sau ceva de genu'.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| ame93 a răspuns:

Medic

| Wattzupp a răspuns:

Intreaba la farmacie este un caz destul de dificil

| Lupu_Simona_1977 a răspuns:

In primul rand pui intr/un castron galbenus de oua si apoi te speli cu el pe cap.