| ramonaDiana a întrebat:

am si eu o nelamurire cu anticonceptionalele.Stiu ca nu se dau fara prescriptie medicala, dar cum se procedeaza mai exact? trebuie sa mergi lunar la medic pentru reteta sau o poti folosi pe aceiasi de fiecare data cand ai nevoie de un nou blister?
multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Exista afectiuni care pot fi agravate de administrarea de anticonceptionale, de aceea, inainte de incepe sa iei astfel de medicamente trebuie facuta o evaluare medicala (consult+analize) care sa excluda astfel de probleme. Ulterior va fi necesar sa-ti faci cate o evaluare periodica. Eliberarea lor nu necesita reteta medicala.
http://www.i-medic.ro/......-potrivite