| AlinElle89 a întrebat:

Am si eu o nelamurire, va rog sa ma ajutati daca puteti!
Am 18 ani, in urma cu 5 luni am fost diagnosticata cu SOP si testosteron marit, mi s-a recomandat diane 35.
Le iau de atunci fara nici un fel de problema, doar ca luna trecuta cineva ma sfatuit sa iau spironolactona pentru eliminarea apei din organism(eu sunt mai plinuta)si mi-a spus ca nu au niciun efect asupra AC Leam luat si in perioada de 7 zile, cand trebuia sa-mi vina ciclul, nu mi-a venit, ci in a 2 a zi de pilula cand am inceput urmatorul blister(exact atunci am luat ultima pastila de spironolactona)!
Luna asta, din nou, au trecut cele 7 zile de pauza si tot nu mi-a venit menstruatia!
Sunt in a 3 a zi de pilula si nimic, nu cred ca se pune problema unei sarcini din moment ce eu am luat toate pilulele, in fiecare zi, la aceeasi ora, iar contact sexual nu am mai avut de o luna si o saptamana(mentionez ca dupa contactul sexual, adica luna trecuta, mi-a venit menstruatia), insa nu stiu care ar putea fii problema.
Oare inca sunt afectat de spironolactona desi a trecut o luna de cand am incetat sa o mai iau?
Va rog sa ma ajutati daca puteti, multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, mai asteapta catva timp nu trebuie sa-ti vina in data fixa! Oricum daca trece sa zicem o luna du-te la un medic sa te vada, asa e cel mai bine!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e in regula. Nu stiu daca de la spironolactona (pe care nu am intele ce medic ti-a prescris-o si daca acesta stia ca iei Diane35). In tot aczul ceva este serios in neregula si ar trebui sa ajungi la ginecolog cat mai repede (cel care ti-a prescris Diane).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie schimbată medicația, clar. Mergi la medic.
Mai repetă testele hormonale.
Pa, pa.