| lolez a întrebat:

Am si eu o problema. acum cateva zile am racit dupa un antrenament. [neavand training la mine. dimineatain frig. va dati seama] am avut si febra, m-a durut capul apoi am mers la doctor a spus ca 2 zile sa nu ies din casa si sa iau medicamentele pe care le-am primit [ pentru febra dureri in gat si pentru cap] Problema mea este. Nu cred ca mai am febra, asa imi zic si parinti, dar eu ma simt destul de cald dar pe langa asta Capul ma doare INGROZITOR mai ales partea din stanga sus si spate. si nu ma pot concentra la nimic nu mai zic ca daca ma misc sau imi misc capul simt ca Primesc lovituri de ciocan deci e o durere cam greu de suportat tinand cont ca inca sunt un copil. Pentru cap eu am luat olgo zone [am inteles ca este ca algoremin] dar nu prea simt mari diferente, tot ce vreau e ca cineva care se pricepe in domeniu sau a trecut prin asta sa imi recomande ceva orice numai sa ma pot misca, concentra si sa ma duc la scoala antr. etc
Multumesc mult! va rog orice raspuns

Scuzati-mi greselile gramaticale;(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AgentulVIPPro a răspuns:

Buna lolez. datorita faptului si pentru ca te doare capul asa cum ai zis tu.simtomele scrise de tine apar de obicei de la o lovitura puternica la cap care ar fi putut cauza moartea a peste 3000 de neuroni din zona respectiva.asta este cauza neconcentrarii.de la o raceala nu cred ca ai putea sa ai asemenea sintome.ai putea lua memo rex la un pret destul de avantajos memorex iti imbunatateste memoria cu pana la 78%utilizand numai o capsula.mod de luare:se ia cu un pahar cu apa fiarta apoi reincalzita.pentru durerile de cap ia un paracetamol sinus care opreste durerea de cap in mai putin de 15 minute si lupta impotrva racelii. poti sa iei si calfon pentru intarirea imunitatii si pentru protectia indelungata a organismului.pt durerile in gat poti lua faringosept care iti va calma gatul. posibile sanse ar fi ca gatul sa fie infectat. daca durerea persista chiar si dupa luarea medicamentului ar trebuie sa ei un medicament pentru infectia gatului.nu imi mai aduc aminte cum se numeste.pt a curata organismul natural fara bani incalzeste o uala cu apa si pune-o intr-un lighian.apa las-o sa fiarba. dupa aia te lasi cu capu in jos si pui un prosop pe tine si inspiri aburrii. efect:porii o sa ti deschida iar nasu ti se va desfunda. dupa parerea mea in mai putin de 5 zile vei fi ca nou. sper ca te-am ajutat.o seara frumoasa.

| lolez explică:

Multumesc mult de raspunsuri.O sa mai astept si altele.
Daca mai aveti intereseul sa va uitati la intrebare o sa va zic ca Sinuzita nu cred ca as avea, pentru ca din cate am auzit in zona capului cam pe deasupra nasului in aceea parte.Si chiar sper sa nu am.

VIP, acum recent nu am avut nici o lovitura la cap. Pur si simplu totul a inceput marti dupa antrenament la scoala incepusem sa ma simt putin rau apoi am ajuns acasa si am inceput sa am febra si mai mare dureri de cap, gat. miercuri aveam acelasi simptome si m-am dus si la doctor cu mama si am luat si niste medicamente : Tantum verde spary [ care sia cam facut efectul, deoarece gatul nu mai ma doare], Olgozone pentru dureri de cap care nu prea imi ajuta durerile [desi atunci capul nu ma durea asa tare si imi mai calma pentru cateva ore.] Ibuprofen pentru febra [Febra nu mai am acum] SI niste antibiotice nu stiu sigur ce fel sunt sau ce sunt exact dar sunt niste pastile galbene care trebuia sa iau una la 24h. Apoi nici joi nu am fost la scoala. Mam dus decat vineri simtindu-ma, cred eu destul de bine. Sambata am avut meci la ora 10.Nu ma simteam foarte rau. aveam usoare dureri de cap. dar decat cand miscam capul de multe ori rapid in stanga si dreapta. Cand am venit am stat la Pc, capul ma durea cam tot la fel.[ foarte putin ] dar inspre seara au inceput sa apara durerile alea tari care dadea asa. niste impulusuri de durere la cap exact cum ii batea inima. simultan.

Astazi [ duminica] m-am trezit cu o durere si mai mare atunci cand misc capul si pe langa asta capul mi-l simt foarte greu. IAR CAND MISC OCHII BRUSC IN DIFERITE PARTI mi se duce asa. ca un firulet de durere de la ochi pana la cap si ma doare toata acea zona inclusiv ochii.

Va rog vreau neaparat sa scap de raceala asta. Pentru ca nu mai pot lipsi mult de la scoala si atrenamente. si nu mai pot suporta.

| mariusv13 a răspuns:

E posibil sa ai sinuzita ( durerea aceea de cap ), am avut si eu cand eram mai mic si atunci mi.a trecut cu aerosol si anul trecut am avut iar dureri de cap tot asa am facut aerosol dar de data asta am stat cateva zile in spital... e un fel de raceala la cap...