| Cherry0986 a întrebat:

Buna, am si eu o problema enervanta. De sambata trecuta am prins o raceala/gripa puternica si mi se infunda nasul ca si cum as avea dopuri. Cand incerc sa suflu nu iese nimic si nici nu ma ajuta alte chestii in afara de spray de nas. Am incercat clatiri in nas cu apa de pare si bicarbonat nu au ajutat, am incercat sa stau la aburi cu prosopul pe cap nu a ajutat nimic nu ajuta. Tin sa mentionez ca ma mananca si in cerul gurii si cand mi se infunda nasul simt o presiune mare acolo. A patit cineva asa ceva? Are cineva o idee cum pot trata asta? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa descrierea ta pare a fi covid, dar nu sunt sigura pana nu faci un test.

In orice caz, atat la raceala, nas infundat, sinusuri infundate sau dureri de gat, sunt recomandate INHALATIILE cu aburi fierbinti, in care se pun cateva picaturi de ULEI de EUCALIPT.

https://fares.ro/......ac-corect/

Sper sa-ti fie de folos sfatul meu.
Sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

Buna.Medicul are idee cum poti trata.Cel mai intelept e sa-ti faci o programare la cel de familie, nu sa mai stai asa pana cand se poate agrava.Sanatate.

| vatadezahar24 a răspuns:

Ar fi recomandat să consulți medicul de familie înainte de orice. Ai încercat picăturile nazale?

| ariel13 a răspuns:

Du-te la medic

| jules05 a răspuns:

Si eu tot de sambata trecuta am racit, foarte naspa o saptamana inteaga m-a tinut. Pentru gat fa gargara cu sare, daca vremea este frumoasa profita de timp si stai la soare, corpul are nevoie de vitamine, ia cate 1-2 lingurite de sirop de brad, sau miere de albina, bea multe lichide ceaiuri smoothie daca ai si dureri de cap ia nurofen sau paracetamol, pe mine m-a ajutat sper sa te faci bine.