| Ștefan_Cristina_Melania_1996 a întrebat:

Am si eu o problema. In urma unui control ginecologic am aflat ca sufăr de o anexita(răceala a ovarelor). Problema este ca mi-a venit menstruatia care este foarte abundenta si plec la mare maine asa ca nu am cum sa ajung la doctor. Maine ar fi o saptamana de la debutul menstruatiei si sunt cam panicată. Are cineva o idee cam cat ar mai putea durea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu crezi ca ar fi indicat sa intrebi un medic? cel putin pentru a fi linistita.
De fapt, ce te deranjeaza? faptul ca nu se mai opreste CM, ori ca pleci la mare si nu te poti desfasura cum doresti?
Daca esti racita, nu crezi ca ar fi indicat sa eviti apa? eu zic sa ceri sfatul medicului sa vezi ce parere are.
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile vor persista până când vei TRATA anexita respectivă :(

Dacă pentru tine este mai important să mergi la Mare decât să te îngrijeşti de propria sănătate, atunci NU înţeleg de ce te mai vaieţi!

Oricum, NU pricep ce este cu CONTRADICŢIA din afirmaţiile tale!
Întâi afirmi că : "In urma unui control ginecologic am aflat ca sufăr de o anexita"...
Apoi spui că : "nu am cum sa consult un medic pana ma întorc."

Păi, dacă ai fi mers la ginecolog la început, aşa cum afirmi (? ), atunci ai fi primit TRATAMENT!
Ai "prins" ideea?

De asemenea, ai GRIJĂ să nu te întorci de la Mare mai bolnavă decât ai fost când ai mers!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-simte-am/

Toate cele bune!

| ale153 a răspuns:

Din moment de a trecut deja o saptamana, nu poate sa dureze mai mult de inca 3-4 zile. Cel mai bine e sa faci tot posibilul sa vezi un medic! happy

| Ștefan_Cristina_Melania_1996 explică:

Asta e problema, nu am cum sa consult un medic pana ma întorc. Ma interesa in primul rand daca a mai pătit cineva asa si stie cat de cat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ștefan_Cristina_Melania_1996):

O sa-ti faci si mai rau daca intri in apa! Las-o incolo de mare cand este vorba de sanatatea ta! Faci ce vrei oricum...

| Ștefan_Cristina_Melania_1996 explică:

Draga Bursuc, nu ma contrazic. Am fost la control, mi s-a prescris Indometacin pentru durere si atat. Dureri nu mai am, am luat antiinflamatoare si nu am cum sa ajung la doctor din moment ce sunt la mare saptamana asta. Doctora mea stie ca sunt la mare si in niciun caz nu mi-a spus sa nu intru in apa.