| dontforgetaboutlove a întrebat:

Am si eu o problema legata de menstruatie. Eu in primele zile folosesc un tampon (intern) si un absorbant (extern) pentru control, desi nu mi s-a intamplat niciodatasa il patez si pe cel extern, poate doar cateva picaturi. Ieri a fost cea de-a doua zis si mi-a curs foarte mult. Am plecat in oras pe la ora 11 si la ora 14 (dupa 3 ore) erau pline amandoua! Si cel extern, era plin! Dupa 3 ore, cand m-am schimbat din nou, la fel! Si nu erau doar cateva picaturi pe cel extern, era plin, parca nici nu as fi avut tampon intern. Dupa alte 3 ore, am vrut sa ma schimb iar, dar de data alta surpriza. Nu era plin deloc. Stiu asta pentru ca m-a durut putin cand l-am scos pentru ca era prea uscat 'locul'. Si nu era aproape de loc de sange. Azi noapte, la fel ca ultima data. Dimineata, pe la ora 9.30, tamponul era aproape curat, doar foarte putin sange, iar absorbantul era curat. Mi-am pus doar absorbant (extren) de data aceasta si am observat ca nu mai imi curge deloc. Azi nu mi-a cur deloc si e deja ora 14! Oare ce se intampla? In prima zi mi-a curs normal, cum imi curge intotdeauna, nici exagerat de mult, dar nici putin. Pe mine in mod normal mentruatia ma tine 5 zile. Si acum in 2 zile sa fie gata? Nu prea imi vine sa cred. Nu e ceva normal. Are legatura cu faptul ca am tot fost racita in ultima vreme si ca am stat in frig? Va rog ajutati-ma si pe mine cu un raspuns. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Conteaza mult daca esti racita. In general sunt scurgeri abundente si dureri mai profunde sau mai acute decat de obicei. Daca persista aceasta problema sau durerile ar fi indicat sa mergi la un doctor. Poate sa fie necesar un tratament pentru raceala.

3 răspunsuri:
| LaMisto a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa nu mai folosesti tampoane (interne) decat la ocazii specialehee hee. foloseam si eu inainte ob-uri dar parerea mea e ca nu e bine deloc.

| Prigatdevisine a răspuns:

DA are legatura cu raceala...asa am patit si eu:p
Nu-ti fa probleme! eu cand am fost racita si aveam menstruatie m-a tinut 2 -3 zile si dupa sa oprit.peste 2 zile am avut iar si m-a tinut inca 3 zile:p
:*

| dontforgetaboutlove explică:

Multumesc mult fetelor pentru raspuns. daca vor continua problemele ma voi duce la doctor. oricum la asta ma gandeam si eu happy
@ NeBuNik97RoXaNiK... dar tu cati ani ai draga? ca daca esti nascuta in 1997, sunt cu 8 ani mai mare decat tine. cu tot respectul, dar daca folosesc sau nu tampoane interne este numai problema mea si nu ar trebui sa ma justific in fata nimanui. mai ales ca raspunsul tau nu are nici o legatura cu intrebarea mea. chiar crezi ca nu m-am informat inainte de a folosit tampoane interne, sau mai bine spus "tampoane din alea"? te rog frumos, pe viitor, daca nu ai un raspuns bun, nu raspunde aiurea doar ca sa primesti funtita. nu m-a deranjat faptul ca ti-ai expus parerea, ci "tonul" folosit. am pus o intrebare, nu am cerut sa fiu criticata, sau "controlata". in plus, unele afirmatii sunt total aiurea. cum nu are legatura daca am stat pe ceva rece/daca am racit? si de unde ai aflat tu ca tampoanele opresc sangerarea? e adevarat ca nu se elimina cheagurile de sange, ca nu sunt sanatoase din mai multe puncte de vedere, dar ceea ce spui tu este fals. nu stiu ce relatie ai tu cu mama ta, sau ce ti-a spus ea despre tampoane, dar la cei 19 ani ai mei, desi vorbesc cu mama despre asta, decizia este a mea. si apropo... ia ceva medicamente pentru tensiunea ta de "1000" ca nu vreau sa te am pe constiinta. in cer scuze celorlalte fete care m-au ajutat, dar pur si simplu nu ma pot aptine cand sunt criticata pe nedrept happy