| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema si nu stiu ce am de facut, am fost diagnosticata cu hernie de disc, de aproximativ 4 ani am dureri dar abia acum am aflat diagnosticul.si de 1luna de zile a inceput sa se agraveze prea rau boala, sunt decisa sa merg la operatie deoarece numai rezist.numai pot face nimic abia ma pot sa merg, cum pun piciorul pe pamant simt o mare durere in zona lombara stanga iar daca fac putin efort si apoi ma asez in pat nu ma mai pot misca deloc simt ca pur si simplu mi-a paralizat piciorul.cateodata imi vine sa plang de durere pentru ca numai suport, durerea este continua nu se opreste deloc, in plus am cateodata foarte des dureri puternice de cap si febra simt ca imi explodeaza capul. poate fi durerea de cap din cauza herniei de disc sau nu are nici o legatura? am dureri si in partea dreapta cateodata dar rar, si in plus am si scolioza.cu fizioterapie nu a functionat, cu tratament a functionat la inceput dar acum nu isi mai fac efectul nici medicamentele. ce as putea sa fac in aceasta situatie, deoarece am 22ani si recunosc ca imi este frica si de operatie(ma tem sa nu raman paralizata, daca ma operez)cu toate acestea numai suport durerile si trebuie sa fac ceva.intrebarea mea este, la ce spital, la ce doctor ma pot opera. vreau un doctor bun deoarece e o decizie foarte grea si trebuie sa am incredere in cineva care a avut mult succes cu aceasta operatie de hernie de disc! si bineanteles cine poate sa imi dea mai multe detalii cu cat timp trebuie facuta programarea, cat timp se sta in spital, daca este vreao taxa, deoarece eu nu lucrez dar sunt coasigurat.astept raspuns-uri! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yonutz_6326 a răspuns:

Iti recomand sa te duci cand mai curand pentru ca daca te duci prea tarziu poti ramane paralizat.

4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Si bunica mea a fost operata de hernie de disc, nu vreau sa te sperii dar nu e o operatie usoara si e destul de dureroasa.ti-as recomanda sa cauti un kinetoterapeut bun si sa mai faci niste sedinte e imposibil sa nu de-a randament daca boala nu o ai de mult timp

| solumaam a răspuns:

Eu am fost operat de 2 ori pe coloana in zona cervicala... exact asa faceam si eu pana ce nu mi s-a spus ca am de ales intre paralizia membrelor sau operatie, din acel moment am mers cu ochii inchisi la operatie si acum sunt binemersi (ultima operatie am facut-o exact acum o luna de zile.
Chiar daca na esti din bucuresti te sfatuiesc sa vii la spitalul Bagdasar Arsenie pentru ca au o sectie dedicata numai operatiilor pe coloana si te va opera unul dintre cei mai buni neurchirurgi din europa, la sectia neurochirurgie 2 este sef de sectie dr Exergian si el te va opera.
Prima data trebuie sa te programezi la un cntrol unde trebuie sa ai un RMN recent si in functie de gravitate te programeaza la operatie.
Daca esti interesata si hotarata atunci cautama pe privat.
I-ti doresc numai bine!

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| myre a răspuns:

Multumesc pentru raspuns-uri, am citit despre dr exergian si bune dar am citit si rele, sunt confuza nu stiu ce sa mai cred.