| redmaster a întrebat:

Am vizitat un psihoterapeut din Oradea in ferbruarie anul trecut. Dupa aprox. o luna am simtin de parca m-as fi schimbat cu totul, stima de sine la maxim, etc... dar din anumite motive am abandonat terapia. In trecutul apropiat am incercat sa reiau lagatura cu dansa, insa am realizat ca s-a mutat in strainatate. Am luat contactul cu ea, si mi-a recomandat o colega de al ei. Am pornit cu persoana aceasta, dar ea abordeaza lucrurile cu totul altfel decat prima. Ea oarecum "ma forteaza" sa ies din casa si sa fac ceea ce este de facut intr-o casa, (spalatul de vase, crapat de lemne, etc.) Acest lucru mi-au mai spus si altii, doar ca de data asta am mai si platit 70 de lei pentru a asculta un lucru pe care am auzit-o de nspe mii de ori. Luand in vedere ca primul terapeut m-a ajutat, am facut exercitii de relaxare, respiratie etc, si ce-i drept in acel timp am facut tratament cu antidepresive SSRI, care am continuat si dupa intreruperea terapiei aproape un an de zile fara efect, Medicul cu care colaboreaza psihologul recent, mi-a spus sa stau departe de antiderpresive si benzodiazepine, in schimb mi-a prescris carbamazepina care nu m-a ajutat. Va rog sa imi spuneti cativa psihoterapeuti care "lucreaza" in loc sa dea sfaturi pe care le dau si altii fara nici o diploma, pentru ca nu mai vreau sa vizitez aceasta doamna. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cea ce ai facut cu prima doamna psihoterapeuta au fost exercitii de yoga, de autocontrol.
Ar trebui sa contactezi un yogin /grup yoga care se ocupa cu autocontrolul, cred ca te ar ajuta mult.
In Oradea, dupa cate am auzit, exista chiar mai multi practicanti de yoga, de exemplu ai putea sa vezi aici:
http://www.sahajayoga.ro/index.php/Cursuri-de-initiere/Oradea.html

http://renatacoznici.wixsite.com/yoga-instructor/blog

https://de-de.fievent.com/......il/2164544

Si terapia cu activitati ajuta, dar trebuie sa te ocupi cu un domeniu care iti place mult si care sa-ti devina chiar un hobby.

| redmaster explică (pentru Bula):

Multumesc mult pentru. informatii, chiar am avut de gand sa exersez mediatatia, dar cu esec. Problema este ca orice lucru fac ce imi place de ex. "progamare pc, exercitii de meditatie, etc." imi pierd interesul aproape instant. MiMai nou nu ma satisdface nimic, mi-am pierdut interesul si in chestiile ce mi-au placut odata. Nu gasesc un lucru in care sa devin profesionist. Am devenit incapabil sa invat lucruri noi. Si citirea unei carti imi este deja dificil deoarece mi se atrage intentia ff. repede sau chiar daca sunt "atent" la ce citest, daca ajung la sfarsitul paginii, uit inceputul, ...etc. Sunt in depresie. Un medic mi-a spus ca e depresie minora dar cel putin mie mi se pare ca e destul de severa. Stau toata ziua in casa si nu fac nimic. Nu ma deranjeaza daca stau vasele nespalate ca piramida, sau daca nu sunt lemne in casa. Daca mi-se spune sa fac aia-aia atunci ma apuc cu greu, in rest stau la TV sau la calculator. Nu ies in comunitate. Ma deranjeaza faptul, ca la oriccati doctori am fost, tot timpul am primit alt diagnostic(1. OCD 2. fobie sociala/depresie 3. Reactie acuta la stres. )

Am deseori ganduri sinucigase, le am cam de mult dar in utima vreme sunt din ce in ce mai serioase. Dar in acelasi timp stiu ca nu as putea sa fac o chestie de genul. BTW... Stie cineva un psihoterapeut care abordeaza lucrurile in felul descris de primul rasunzator? Nu vreau sa particip in nici un grup/comunitate dar mersi oricum!

| Bula a răspuns (pentru redmaster):

Tie tocmai comunitatea este solutia!
Fac pariu ca n-ai o prietena cu care sa faci programe comune, sa va distrati, sa faceti dierite activitati impreuna!
Singuratatea duce la depresie. Iar hormonii lucreaza si neconsumarea lor agraveaza situatia.

| redmaster explică (pentru Bula):

Cu Hobby-urile treaba sta in felul urmator... Am inceput sa invat programare, apoi am trecut la produs muzica, dar toate fara esec. Nu sunt rabdator, si rabdarea din punctul meu de vedere nu se poate dezvolta, ea ori este ori ni. Chiar si lucrurile care imi fac placere, imi pierd interesul repede. De asta am ajuns sa nu ma mai intereseze nimic.

| PeFuga a răspuns:

Eu in locul tau as ruga primul terapeut sa imi recomande un alt medic care sa abordeze aceeasi strategie, acelasi plan de tratament. Cu siguranta nu o va inlocui nimeni pe prima la care ai fost, fiecare are propriul stil, insa tu trebuie sa cauti solutii sa mergi mai departe.

| redmaster explică (pentru PeFuga):

Am contactat primul terapeut, ea m-a recomantat pe acest recent. Dar banuies ca doar pentru ca sunt prietene, si a vrut sa ii faca ei un ban in plus.
Pentru penuiltimul, evit comunitatea, ma simt extrem de anxios, chiar daca iau rivotril sau xanax inainte. Am vocabularul destul de dezvoltat, desi limba mea nativa este maghiara dar de la 5 ani incoace citeam orice fie in maghiara sau romana. Am fost ff. inteligent. Am uitat sa mentionez ca in trecurt am avut treburi cu diferite substante. Dar in momente anume nu imi vine raspunsul corect in gand. De multe ori eu sunt cel de care e batut joc, atat la scoala cat is intre "prieteni". Mi-e oarecum jena sa scot la suprafata CINE SUNT EU. De fapt nici eu nu stiu, Dupa ce am terminat liceul, un am stat acasa, m-am inchis rau de tot. Oricum, primele amintiri cand nu m-am simtit bine intr-o comunitate era la gradinita, desi am deja 25 de ani. Orice Hobby as gasi, ma satisface pe moment, dar imi pierd repede interesul. De prietena nici vorba, nu stiu cum sa ma apropriu o fata in asa fel incat sa nu afle ca am stima de sina cazuta, ceea ce ei recunost ff repede, si acest lucru ar fi important. As putea spune mult mai multe, despre familie, etc, dar poate altadata ca e cam lunga povvestea.

| redmaster explică (pentru PeFuga):

Asta iüam si spus si mi-a recomandat cucoana asta doar sa-i faca un leu in plus. Cel putin asa simt eu. Aceste chestii am mai auzit si de la parinti si de la altii, dar acum am mai si platit...