Întrebare recomandată | MissAndrea a întrebat:

Anul trecut am fost intepata de niste tantari maaari de lac, in spate la Herastrau, aproape de Embassy. Am avut o reactie alergica destul de severa (cred) pentru ca am ajuns la spital si mi-a fost injectat hidrocortizon ca sa-mi treaca umflaturile dureroase de pe corp (erau imense si ma si mancau). La tantarii de oras nu am avut astfel de reactii si m-au mai intepat de-alungul timpului de cand eram copil. Intrebarea mea este daca as fi putut deveni sensibila si la tantarii astia normali de oras in urma a ceea ce mi s-a intamplat vara trecuta cu cei de lac? Adica stiu ca prima etapa este cea de sensibilizare la alergen si a doua oara la contactul cu respectivul alergen poti face soc anafilactic. Sunt ingrozita de gandul ca m-ar putea intepa vreunul iar Autan nu este o solutie pentru mine, sunt prea multe chimicale si nu m-as putea da zilnic toata vara... de la faza asta cu tantarii de lac nu m-a mai intepat niciun tantar normal ca sa fac proba sa vad ce patesc. A mai patit cineva ceva de genul asta vreodata? Nu mai ies seara decat in spatii inchise etc, e frustrant, deja devine o fobie. Umblu cu Claritine la mine dar nu sunt sigura ca m-ar ajuta prea tare daca as avea soc anafilctic de la o intepatura, nu simt ca sunt in siguranta luandu-l. As vrea sa ma duc la un alergolog sa ii cer parerea dar mai intai va intreb pe voi, poate ati patit ceva asemanator (nu am alergii de fel deci sistemul imunitar este bun).
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jmekerashu a răspuns:

Ce ai tu, se numește Culicidosis - alergie la înțepăturile de țânțar. După cum am spus, să faci șoc anafilactic de la înțepătură de țânțar e cum ai muri într-o catastrofă aeriană - e posibil, dar puțin probabil. Mai mult de o imunoterapie nu știu de vei primi, dar și asta e suficient. Și desigur, insistă pe TPU, oamenii de aici îți pot oferi consultații fără să te examineze, fără să facă teste și nici nu au nevoie de cartea medicală. Că ce dreacu, toți de la Sănătate avem percepție extrasenzorială.

3 răspunsuri:
| jmekerashu a răspuns:

Păi desigur. Noi aveam mult mai mult experiență în domeniu de cât un alergolog.

Semnele si simptomele specifice șocului anafilactic includ: aparitia socului (cand sistemul circulator nu mai poate asigura fluxul sangvin adecvat catre organele vitale), tuse, dispnee, tulburari severe ale respiratiei, senzatie de sufocare, edematierea limbii, a buzelor, a pleoapelor, palmelor, talpilor si a mucoaselor (situatie intalnita adesea in cazul angioedemelor), confuzie, ameteala, greata, diaree, crampe abdominale, urticarii si inrosirea pielii.

Oricum nu cred că știi ce e asta și personal nici nu am auzit de șoc anafialctic de la înțepături de țânțari.

Mergi cu încredere la medic și fă testele de rigoare. În caz contrar ai să ajungi mai degrabă la psihiatru decât să mori de șoc anafilactic

| MissAndrea explică (pentru jmekerashu):

Stiu exact ceea ce este un soc anafilactic, dar multumesc pentru definitia copy paste. Daca nu ai auzit tu nu inseamna ca nu exista, mai documenteaza-te. Nu am ce teste sa fac, nu e ca si cand as fi alergica la o capsuna pe care o pot manca in fata unui alergolog, pot maxim sa cer o parere ceea ce am spus ca voi face dar am vrut sa intreb aici mai intai - poate cineva a avut o experienta similara. Problema mea a fost reala, am ajuns la spital ca sa imi treaca deci ce treaba are psihiatria in cazul asta nu inteleg. Multumesc pentru un raspuns irelevant si care nu mi-a fost de ajutor. Apropos, "decât" se scrie legat.

| MissAndrea explică (pentru jmekerashu):

Asta nu stiam, ca se numeste asa. Oricum, am avut doar la intepaturile celor de lac. A fost prima data cand m-au intepat tantari de lac. La cei normali aveam o reactie...normala, se inrosea un pic zona si trecea in cateva zile. Sper sa nu am probleme si la cei normali din cauza reactiei la cei de lac, asta este de fapt frica mea. Oricum, e bine de stiut si oarecum linistitoare comparatia cu o catastrofa aeriana. Chiar m-am stresat mult pe treaba asta. Nu vreau sa patesc ceva, mai ales la 24 de ani laughing

| jmekerashu a răspuns (pentru MissAndrea):

Ce ai tu, se numește Culicidosis - alergie la înțepăturile de țânțar. După cum am spus, să faci șoc anafilactic de la înțepătură de țânțar e cum ai muri într-o catastrofă aeriană - e posibil, dar puțin probabil. Mai mult de o imunoterapie nu știu de vei primi, dar și asta e suficient. Și desigur, insistă pe TPU, oamenii de aici îți pot oferi consultații fără să te examineze, fără să facă teste și nici nu au nevoie de cartea medicală. Că ce dreacu, toți de la Sănătate avem percepție extrasenzorială.