Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

anul trecut aveam dureri de burta in partea dreapta jos toti medicii la care am fost mi-au spus ca e chist ovarian, am luat tratament cateva luni fara rezultat, anul trecut in noiembrie am fost operata laparascopic de chist...dar acea durere ( nu e foarte mare si nu dureaza mult ) nu m-a lasat medicul mi-a spus ca nu stie ce e si ca nu am nimic.Ce sa fac? Oare ce poate provoca acea durere? mersi anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, eu am nişte NELĂMURIRI :
* din întrebările tale anterioare am "înţeles" că acel chist ( de 3 cm ) s-a depistat ( prima dată ) în mai-iunie 2012
* apoi, am înţeles că NU ai făcut tratament cu anticoncepţionale până când a fost depistat acelaşi chist ( bănuiesc ) în 6 septembrie 2012 - moment în care chistul a ajuns la 6 cm ( a CRESCUT deoarece a fost netratat )
* apoi, ai făcut tratament cu AC doar până în 24 septembrie ( când l-ai întrerupt ) - deci, DOAR vreo 2 săptămâni
* în noiembrie 2012 ai făcut operaţia ( în CIUDA tuturor recomandărilor CORECTE, de pe TPU, de a NU te opera )!

CONCLUZIA poate fi una singură : NU te prea interesează sănătatea ta - FĂRĂ supărare!

Este INADMISIBIL să stai 6 luni FĂRĂ tratament, până acel chist CREŞTE de la 3 la 6 cm, iar apoi să iei AC doar 2 săptămâni ( în loc de 6-9-12 luni )!

Ca să nu mai spun că te-ai operat DEGEABA!

Cel mai probabil, acea durere are o ALTĂ cauză ( probabil o afecţiune mai gravă a ovarului drept, sau chiar o anexită netratată corespunzător )...

De asemenea, e POSIBIL ca să fi apărut un ALT chist; de obicei, chistul ovarian RECIDIVEAZĂ ( de mai multe ori )!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog ( ţi s-a mai recomandat aici pe TPU, dar n-ai ascultat ), care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Cel mai indicat ar fi să mergi la ALT ginecolog pentru un control amănunţit : un test de secreţie vaginală/"lamela", o ecografie vaginală/ovariană, test Babes-Papanicolau, analize de sânge şi urină, etc.

Apoi, dacă NU vezi îmbunătăţiri în urma tratamentului, e preferabil să mergi la un ginecolog dintr-un centru universitar ( important ) : Bucureşti, Cluj-Napoca, Târgu-Mureş, etc.

Scuze dacă am fost prea "DIRECT", dar aşa sunt eu : prefer să fiu corect!

Trebuie să ai GRIJĂ de tine; dacă tu nu ai, nimeni nu va avea.

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Mergi la alt medic specialist pentru investigaţii amănunţite, nu se poate, ceva nu e în regulă acolo.
Te pup!

| MrAnderson a răspuns:

La naiba, cu toate echipamentele din ziua de azi, si nu stie ce ai?! Inseamna ca e un incapabil.
Incearca la un alt doctor, de preferat unul mai recomandat.

| Ronni a răspuns:

Buna! In primul rand nu crede tot ce zic doctorii din Romania. Bunicii mele I s-a spus ca a avut un microinfarct si ca ii trebuie operatie urgent (dupa ce a facut si cateva analize foarte scumpe). Dupa ce a venit sa ne viziteze in Germania si a facut alte analize si aici a aflat ca nu avea deloc probleme cu inima. Dupa cum observi toti batraneii din Romania umbla cu sacu' de medicamente, si se mai intreaba de ce mor asa devreme. Mai bine fa niste analize undeva in strainatate daca ai posibilitatea. Poate nici nu ai avut chisturi si ai facut o operatie degeaba, romanii astia fac orice numai ca sa scoata bani. Mie mi se pare o crima sa faci astfel de lucruri.