| rucsy_7574 a întrebat:

Are cineva ideecam cat cat ar costa un implant dentar? Am auzit mii si mii de preturi si 200 ron, 250 ron, 480 ron, preturi convenabile, dar am auzit si 700 euro, 3000 usd, sunt confuza de ce diferenta asa mare? Si cum sta treaba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lysergide a răspuns:

Rucsy la implant pretul variaza in functie de materialele pe care le foloseste medicul dentist.Sunt cam scumpe.Am cumparat materiale pentru tatal prietenei mele si pentru fratele ei care sunt stomatologi si sa stii ca sunt cam scumpe.Eu iti recomand sa mergi la un stomatolog,faci un control si stabilesti cu el pretul, materialele, etc.Mai conteaza la pret si aparatura din cabinet cu care lucreaza medicul etc.Deci mergi la un medic si stabilesti cul, fiecare are pretul lui.Acum sper ca am fost mai explicit.

11 răspunsuri:
| Lysergide a răspuns:

Implantul dentar este constituit din urmatoarele piese:
1. Implantul propriu-zis
2. Bontul protetic
3.Coroana dentara aplicata pe acest bont.

Implantul propiu zis este un surub de titan sau zirconiu care se insera printr-o procedura chirurgicala in osul maxilar sau mandibular, pe pozitia de unde a fost extras dintele care lipseste. In calculul pretului trebuie tinut cont de urmatoarele costuri:

Pretul implantului efectiv
Costurile anexe interventiei chirurgicale (campuri sterile, lichid steril de racire, lubrifianti sterili etc)
Amortizarea echipamentelor specifice (Unit dentar, fiziodispenser, piesa unghi cu reductie, freze, etc dintre care unele au indicatii specifice de exemplu nici o freza nu trebuie folosita la mai mult de un numar de implante stabilit de fabricant, deoarece tocirea acesteia determina incalzirea osului in timpul procedurii, cu consecinte negative asupra viitorului implant.
Regia salii de operatie
Manopera chirurgului si a personalului specializat.
Nu se poate calcula pretul unui implant dentar fara a se tine cont de aceste costuri conectate, de aceea costul unui implant este inca destul de ridicat fiind cuprins intre 300 si 2000 Euro / implant in functie de marca implantului folosit si de calitatea celorlalte materiale incluse.

| Evelyne13 a răspuns:

Si mama mea si-a pus implant si a costat-o 2200 lei (22 de milioane lei vechi) si i s-a dat garantie 15 ani daca nu are grija deloc de el si daca va avea grija poate tine o viata. deci nu te opri la un implant care iti poate crea infectii doar pentru ca e mai ieftin. un implant bun costa de la 2000 lei ( 20 milioane lei vechi) la 3000-4000 lei in Romania. In alte tari costa 700 de euro

| rucsy_7574 explică:

Lysergide chestia asta e luata de pe internet e acelasi lucru pe care l-am citit eu acum 10 minute inainte sa postez intrebarea mea.

| Lysergide a răspuns (pentru rucsy_7574):

Rucsy la implant pretul variaza in functie de materialele pe care le foloseste medicul dentist.Sunt cam scumpe.Am cumparat materiale pentru tatal prietenei mele si pentru fratele ei care sunt stomatologi si sa stii ca sunt cam scumpe.Eu iti recomand sa mergi la un stomatolog,faci un control si stabilesti cu el pretul, materialele, etc.Mai conteaza la pret si aparatura din cabinet cu care lucreaza medicul etc.Deci mergi la un medic si stabilesti cul, fiecare are pretul lui.Acum sper ca am fost mai explicit.

| rucsy_7574 explică:

Am inteles deci exista si posibilitatea ca pretul unui implant sa fie sub 100 euro? Unui prieten de-al meu ii s-a facut implant cu 280 ron iar tratamentul era inclus in acest pret sa inteleg ca materialele care i-au fost folosite nu sunt conform asteptarilor unui implant de 400 de euro (exemplu) dar da... exista si implantologie cu preturi mai mici de 100 euro sa inteleg?

| Lysergide a răspuns (pentru rucsy_7574):

Da,dar cate am auzit implanturile cu portelan sunt f bune dar sunt scumpe, astea se invart la sume de sute de euro.Adica coronita sa fie din portelan.Alea la 200-300 roni sigur nu sunt din portelan. Daca trebuie montat si surub e si mai scump. Uite ceva aici http://www.craciunstomatologie.ro/listapreturi.html

| rucsy_7574 explică:

Evee_9967 nu stiu ce sa spun dar sa presupun ca accidental cineva ramane fara incisivul din fata daca nu are intre 20-40 de milioane ramane asa? Chiar nu sunt alte solutii? Nu e cazul meu implantul pe care vreau sa il fac eu este in spate nu se vede dar il fac pentru siguranta dintilor vecini si sunt foarte disperata dar un om care ar avea aceasta problema la un incisiv? Haideti sa ne punem capat vietii ca nu avem 40 de milioane si sa nu ramanem stirbi absurd rau de tot. multumesc mult pentru raspunsuri va pup o zi buna happy

| rucsy_7574 explică:

Da, cu siguranta preturile difera foarte mult de la cabinet la cabinet, cunosc 4 cabinete care fac extractii pentru 50 ron corect facut. Nu vreau sa gasesc scuze sau sa laud pe cineva dar imi dau seama ca preturile difera enorm. Avand in vedere ca implantul meu nu e la vedere, repet, il fac pentru protejarea dintilor vecini, nu e neaparat sa fac unul de 1000 euro sau etc... Multumesc mult, Lysergide, o zi buna!

| Lysergide a răspuns (pentru rucsy_7574):

Cu placere.O zi buna si tie.

| MariusApostol a răspuns:

Depinde de ce firma e produs implantul dentar si de tarifele practicate de medicul stomatolog http://dentoplus.ro/sfaturi-stomatologice/despre-implantul-dentar

| adishanti a răspuns:

Implantul dentar in sine are un pret, insa pentru a reface un dinte lipsa cu implant mai trebuie luat in considerare si costul unui bont protetic si al coroanei dentare, lucru pe care nu il specifica nicio clinica stomatologica. Un implant de calitate cred ca poate porni de undeva de la 500 eur in sus. O lista cu preturi orientative am gasit aici https://www.dentalpremier.ro/tarife-implantologie/ insa exista optiuni foarte multe. Recomand sa alegeti cu grija in primul rand medicul specialist, apoi implantul sa fie o marca de calitate, nu noname-uri.

| Lixandru_Ionut_1987 a răspuns:

Am gasit aici preturi foarte mici fata de celalte clinici la implanturile dentare. Au 4-5 tipuri de implant dentar care sunt mult mai ieftine. De exemplu un implant dentar Straumann care din cate am citit este cel mai bun, fata de alte clinici unde costa 800-900 de euro aici este 590 din cate vad

http://www.sdentalclinic.ro/implant-dentar/