| anonim_4396 a întrebat:

as dori o reteta de slabit plzz
am 10 ani, 40 si ceva de kg, o inaltime 1, 55 cm. am incercat tot ce stiu (de exemplu: nu am mai mancat dupa ora 18:00) si parca kilogramele tot cresc.
am nevoie de ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Deci in primul rand nu incerca sa te infometezi pentru ca la varsta ta ai nevoie de vitamine si de toate pentru crestere, probabil ca esti putin inclinata spre obezitate sau daca mai e cineva din familie asa e ereditar, sau mai poate fi o dereglare hormonala si atunci oricate regimuri ai tine tot te ingrasi pentru ca o glanda nu functioneaza bine deci trebuie sa mergi la endocrinologie sa vezi daca nu de acolo vine cauza, apoi poate veni din alimentatia ta incorecta daca toata ziua mananci cipsuri fast-food, dulciuri si sucuri atunci de acolo vine problema. pentru inceput as zice sa revizuiesti ce mananci sa mananci mai sanatos, fructe, carne de pui peste, lactate multe ca ai nevoie de calciu pentru oase sa poti sustine kg in plus si pentru crestere pentru ca mai tarziu vei face osteoporoza la batranete daca nu ai calciu (se macina oasele asta inseamna)apoi sa fii atenta la portii asta conteaza foarte mult cat mananci, sa mananci putin si des cam la 3ore ca mananci ceva usor, sa ai 3mese principale sanatoase si 2de gustari intre ele care sa se compuna din fructe sau lactate iaurt lapte, cereale multe, legume, metabolismul tau se poate schimba daca iti schimbi felul de a manca si portia, dupa ora 19nu mai mananci decat o cana de lapte sau ceva fruct daca ti-e foame, apoi fa miscare sport daca stai toata ziua nu ai cum sa slabesti, iar daca nu mananci organismul tau va tinde sa stocheze tot ce mananci pentru a isi face rezerve pentru cand nu mananci si totul va transforma in depozite de grasime ca sa aiba din ce se alimenta daca tu faci foamea, are un mecanism de autoaparare si supravietuire pe care il activeaza corpul cand nu mananci si isi face rezerve, dar daca vei manca des el nu se va mai ocupa de rezerve ci va activa arderile sa se digere ce ai mancat si sa transforme in nutritienti buni pentru organism nu in grasime depozitata pe tot locul. sper ca ai inteles ce am zis primul lucru vizita la endocrinolog sa vezi daca nu ai dereglari apoi schimbarea modului de viata cum am scris mai sus si daca mai e ceva sunt aici sa te ajut sa nu devi un copil obez pentru ca nu vei mai putea da jos cand vei fi adult kg.mai sunt si exercitiile pilates care te ajuta sa slabesti sanatos si sunt usoare de facut acasa le gasesti pe net pentru diferite grupe de muschi.intra pe siteul lorhappy

1 răspuns:
| Papusa_1623 a răspuns:

Pai daca ai inaltimea 1, 55 ar trebui sa ai 45 de kg.