| anonim_4396 a întrebat:

Buna,as dori sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.de o ceva timp am dureri in zona apendicelui ( ma intepa, apasa insa nu chiar foarte tare ) ma apuca cate odata si trece peste cateva zile iar, mai am cateodata stare de greata pentru ca am probleme cu stomacul, rar constipate, dar febra nu am.Credeti ca este posibil sa am apendicita? mi-e frica sa nu-mi plesneasca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Mai bine i-ai spune mamei tale sa te duca la medic.

| Mareacluj a răspuns:

Cand aveam 18 ani, m-am dus la medic cu aceeasi problema. Aveam problema asta de cateva luni, intepaturi, nu foarte puternice dar destul de frecvente, greata. Prin fabruarie am spus ca trebuie sa merg pt.ca urma bacul si am spus ca e bine sa vad din timp care e treaba, sa nu ma trezesc pe timpul bacului in spital. Initial nu a vrut sa ma opereze, medicii care m-au consultat spunand ca e mai degraba o raceala mai puternica(ovare, uter). Insa, pentru ca tot ma internasera, au spus ca nu are sa-mi faca rau daca imi fac operatia (e o operatie pe care o poti face si daca nu ai simptome, pentru ca scoaterea apendicelui, nu afecteaza in nici un fel organizmul). Ideea e ca in timpul operatiei s-a spart si am stat o gramada in spital cu furtunas. Dupa cateva luni, exact inainte de bac mi s-a deschis pentru ca nu fusese curatat bine in interior (aveam puroi). Si uite asa o banala de operatie de apendicita, asa cum trebuia sa fie, a devenit altceva. Imi amintesc ca, asa cum spui tu, nu ma durea tare, ci suportabil. De ex. inainte cu o zi de operatie, cand mama mi-a adus biletul de trimitere de la medicul de familie ( care nu m-a consultat, i l-a dat pe relatarile mamei), jucam tenis, fara sa ma simt rau, a doua zi, peritonita. Asa ca mergi la medicul de familie, ia un bilet de trimitere si mergi la doctor. Nu ai de ce sa ai febgra de la apendicita, eventual dupa operatie, in caz de peritonita. Greata poti sa ai din cauza asta, chiar daca stomacul e ok. Sanatate multa!

| FuFuVercetti a răspuns:

Du-te la un medic pana nu e prea tarziu

| glamorousgirl a răspuns:

Buna. 5 ani in umr a am avut asemenea istorie ca si mareacluj,doar ca la mine era mai grav,a inceput asa ca tine sa ma doara si am lasat crezind ca poate e de la altceva,si nu,am dat peste niste medici prosti care m-au primblat o saptamana prin spiatle ca cica am o boala infectioasa, sau o raceala la ovar,rinichi,apoi intr-un sfisit a plesnit in mine si ei s-au trezit ca era totusi apendicita care a devenit pelonifrita sau peritonita,m-au operat la timp de nu eram sa fiu acum in alta parte,si asa ca tine, greturi, lipsa poftei de mincare, mai aveam si temperatura 40, se ducea spre 41, dar cu medicamente o dadeam jos pe putin timp...asa ca du-te la medic, nu o sa pierzi nimic, du-te las sa te consulte cit nu e tirziu.asta e. sanantate.