| Akdjfjfjcj a întrebat:

As vrea sa îmi fac un implant dentar însă nu știu cum e mai bine cel cu pivot sau cel in care îți face legătura cu măselele laterale. Și dacă știe cineva dacă doare cel cu pivot pentru ca din câte știu este nevoie sa îți taie gingia. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Varianta a doua de care amintesti, nu e tocmai implant dentar, se numeste punte, nu se implanteaza nimic in maxilar, doar se pilesc dintii sanatosi ce delimiteaza golul, apoi se creeaza dintii lipsa prin metoda mulajului, inclusiv niste capisoane ce vor imbraca dintii sanatosi piliti.

Implantul e implant, e destul de dureros, e o operatie de durata si presupune costuri ridicate (e cam 550-850 euro un dinte, si crede-ma ca nu vrei sa mergi unde pretul e minim).
Pentru ca...
Bonus: daca ai ghinion sa gasesti un medic mai nepriceput, poti face si o frumusete de septicemie, ce iti va oferi sansa sa mirosi multe flori... dar de la radacina.
Daca alegi un cabinet cu standarde mai inalte (medici foarte bine pregatiti ce lucreaza in conditii maxime de igiena), scad drastic sansele de a dezvolta o infectie sau probleme, insa creste pretul.

Am vazut personal cum decurge operatia preliminara pentru implantarea tijelor. in 2010, la un cabinet de top din Sibiu (cabinet frecventat printre altii de actualul presedinte, insa desigur, nu mergea la medicul la care am ajuns eu).
Pot spune doar ca din acea clipa mi-a cam pierit cheful de implanturi.

| Felys a răspuns:

Implantul este ideal dar trebuie sa te tina buzunarul, daca nu varianta doua este mai putin costisitoare