| Tyby_7086 a întrebat:

Buna

As vrea sa stiu daca oualele de curca, pichera sau de gaini contin colesterol.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

Oul de curcă este ceva mai mare decît cel de găină, dar mai sărac în colesterol. În plus, e bogat în fier, 4, 10 mg la 100 grame.
Contin colesterol, unele mai mult unele mai putin!

| Zenithf a răspuns:

Ouale contin colesterol. Daca iti place sa consumi oua, atunci compenseaza asta prin consumul de 'colesterol bun', prin consumul de uleiuri polinesaturate omega-fat 3, uleiuri ce sunt continute in seminte, nuci, carne de peste oceanic.