| RobY_3853 a întrebat:

Buna

Aseara mi s-a umflat putin buza de sus, iar dimineata cand m-am trezit cu un herpes.Ce se poate trata sa-mi treaca mai repede.

Acuma folosesc PROPOLIS, ESTE ALTCEVA MAI BUN SA TREACA MAI REPEDE./?

multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Aciclovir pastile si unguent, si eu am probleme cu herpesul si asta ma ajuta sa imi treaca mai repede

| tuGatita a răspuns:

Cineva ti-a zis de saliva straight face eu nu te sfatuiesc pentru ca asa e posibil sa se extinda herpesul. Crema de galbenele, aciclovir crema (nu lua pastile). daca te duci la farmacie ai o gramada de solutii. Daca totusi nu ai bani sa dai pe tot felul de unguente, da cu pasta de dinti de cate ori poti. Ideea e ca nu trebuie sa lasi sa se usuce, da cu orice ai pe acasa. Iti va trece in cateva zile, mai repede nu prea ai cum

| Chio9 a răspuns:

Frate exact asa am patit si eu aseara m-am culcat si azi dimineata poc herpes.

Herpesul este o infectie in buza si apare atunci cand organismul iti este slabit. Bea apa multa pe parcursul zilei, mananca fructe si organismul o sa lupt singur si o sa se traga.
Pune tot timpul saliva cu limba pe el.
Daca crezi ca te iau la misto cu saliva, gandeste-te putin, caini cand au o lovitura sau ceva se ling pe locul respectiv si se vindeca.winking asa e si la om.

ti-am zis ''tratamentele'' astea mai ''babesti'' pentru ca cu creme herpesul este doar uscat si impins la loc in buza, nu este distrus.

Sanatate si buze faine! laughing

| simona_4854 a răspuns:

Sa nu te iei dupa copii la aceasta intrebare ca poate iti da un medicament care nu e petru asta! Mai bine intreaba medicul farmacist!

| ygrec25 a răspuns:

Stiu ca suna ciudat dar cel mai bine trece cu unsoare de porc.

| ALEXUTZA2210 a răspuns:

Da-ti cu crema de galbenele! Crede-ma si eu am avut si mi-a trecut cu crema de galbenele!