| ioana_9187 a întrebat:

Astăzi am băut un COLDREX MAXGRIP pentru ca sunt foarte racită. Dupa vreo 2 ore am luat un paracetamol si un Algocalmin. Pe la ora 18.30 am mai baut un paracetamol. Poate să mi se întample ceva? Sunt foarte obosita si ametita. Oare am luat prea mult paracetamol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ai luat prea mult paracetamol. Ai voie maxim 2 grame in 24 de ore. Nu cred insa ca ti-e rau ed la el. Intoxicatia cu paracetamol afecteaza ficatul mai tarziu si totusi nu cred ca va fi ceva serios la tine.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Starea generală este modificată și de aici și disconfortul.
Maxim trei tablete de paracetamol pe zi.
Sănătate.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Este permis sa iei 3 tablete de Paracetamol pe zi( Coldrexul contine si el Paracetamol), asa ca nu mai lua azi nimic. Din cate stiu eu, Coldrexul contine si Efedrina, asa ca esti ametita si obosita si de la ea. Profita de acest fapt si du-te si odihneste-te, maine te vei simti mai bine. Sanatate!