| MariusTheKid7 a întrebat:

Astazi este o tabara in care pot merge pe gratis pentru o saptamana (Tabara de arta).Dar chiar daca as vrea sa merg eu am OCD (Obsesive Compulsive) sau ceva asemanator asa ca camera o sa fie comuna si si baia o sa fie comuna.Mi-e frica sa merg deoarece:Mi-e frica sa dorm intr-un pat care nu e al meu, nu vreau sa fac dus unde au facut si ceilalti, mi-e frica ca o sa ma imbolnavesc etc. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Marius,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| NH4OH a răspuns:

Bună.
Părerea mea e că ești oareccum un obsedat. Se vor ivi cazuri în care trebuie neapărat să nu dormi în patul tău și de asemenea să nu faci duș în baia ta, deci ar trebui să te obișnuiești. Speram să zici că ți-e scârbă. nici decum că ți-e frică. Nu văd care-i frica. Oamenii ăia și patul nu te mănâncă. Împrietenește-te cu situația. Dormi pe jos, poate cu podeaua nu ai o obsesie, iar dușul fă-l pe parcursul zile, spune-le să facă " o papară" cu tine. Îți va plăcea mai mult ca acasă.
Baftă.

| Rainmaker a răspuns:

Salut Marius!
De ce sa-ti fie frica omule? La hotel n-ai de gand sa dormi niciodata? Gandeste-te ce ai sa te faci cand armata o sa devina iarasi obligatorie ( asa se vorbeste!). Incearca sa scapi de obsesia ta cat mai curand caci doar nu esti Michael Jackson sa dormi o viata intr-un pat de clestar si sa sfarsesti murind de tanar.Bafta! P.S.-Mergi neaparat in tabara.Nu vei regreta.

| Kettolix a răspuns:

Mergi in tabara omule! Scapa de stres! In loc sa te gandesti a asemenea rahaturi distreaza-te! Ce conteaza ca e comua baia, camera? Ai vazut oameni sa ia boli de la alte bai\camere!? Scuze dr pari cam obsedat si plictisitor omule. Distreaza-te!