| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Astăzi mi-a venit menstruaţia şi pentru durerile menstruale am luat Ibalgin Forte 400mg, iar acum nu prea mai mi-a curs..Credeţi că acesta mi-ar putea opri menstruaţia? Nu vreau să răspundeţi fără să ştiţi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ibalgin Forte NU influenţează fluxul sângerării menstruale happy

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) şi unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

| Neo12 a răspuns (pentru bursuc001):

Am înţeles, merci.

| bursuc001 a răspuns (pentru Neo12):

Cu plăcerewinking

O zi frumoasă.

| Neo12 a răspuns (pentru bursuc001):

Asemenea

| bursuc001 a răspuns (pentru Neo12):

Mulţumesc happy

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Nu cred, desi ar putea fi un motiv. Așteaptă pana mâine sa vezi daca îți mai vine.

| Neo12 a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Iar dacă n-o să-mi vină, ce e de făcut?

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru Neo12):

Daca si numai daca. Vezi tu ce faci in cazul asta. Dar așteaptă pana mâine si in cazul in care acel "daca" se adeverește o sa găsești o soluție.

| Girly97 a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Noutati?

| Neo12 a răspuns (pentru Girly97):

Mai mi-a venit, dar nu aşa mult cum îmi venea în lunile anterioare. Cred că într-o zi jumate am umplut doar un tampon. Înainte foloseam chiar şi 3.
Luna trecută am fost şi răcită la burtă.