| stalin1999 a întrebat:

Au venit niște doctori sau asistente la școală și ne-au făcut vaccinul tbc și s-a înroșit și la mine. Am fost mai departe la radiografie dar era un spital mai slăbuț și nu știu daca doctorul de acolo chiar știa cu adevărat și a spus ca nu am nimic dar totuși nu înțeleg de ce s-a înroșit. Și cu toate ca mi-a spus ca nu am nimic, mi-a dat sa iau niște pastile tino de 6 luni de zile pentru protecțir în caz ca mai intru cu virusul sau ceva de genu'. Ar trebui sa le iau? (iau de o săptămână) Iziniazida parca se numește. Ar trebui sa merg la încă un pneumolog sa mai cer o opinie? Dar raza nu mai pot face și nici testul. Un sfat îmi puteți da? Mulțumesc! Țin sa menționez ca nu prea am simptome doar tușesc puțin dar probabil cum am iist răcit acum ceva timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia medicamentele date doctor si nu mai intreba pe aici. Stii ca esti ciudat? N-ai incredere in medic dar intrebi pe aici sa-ti raspunda niste persoane care nu esti sigur ca macar au calificarea de femeie de serviciu la spital dar asistent sau doctor!

| Violleta2022 a răspuns:

Racelile netratate duc la penumonie si in timp la TBC!
Daca ai intrat in contact cu o persoana care are sau a avut TBC si nu ai stiu, daca a tusit poti sa fii luat virusul.
Testul de poate repeta, oricum reactia vaccinului nu minte, deci, fa-ti investigatii amanuntite!
Nu uita, simplu fapt ca tusesti iti spune ca nu esti sanatos!
Nu trebuei sa tusesti pana vomiti ca sa se confirme o boala grava, este de ajuns a tusesti din cand in cand.

| stalin1999 explică:

Da, știi de ce nu am încredere în doctor? A mai fost o fata care nu a făcut testul de roșeata și i-a dat și ei medicamente fără să-i facă testul și în plus vorbea urat și era aroganta doctorița cu toți... Și am spus clar mai sus ca eu pe iau dar as vrea încă o părere dar vad ca unii nu au cu ce răspunde și scriu și ei ceva ca sa fie scris.