| EvaTramell a întrebat:

Buna azi am observat ca mi curge un lichid maro, cred ca va veni menstruatia. Am luat acu 2 luni anticonceptionale si luna trecuta nu am mai luat. Dupa calendarul meu normal doar in 4 iunie imi venea. Ce sa cred? E din cauza ca nu mai iau anticonceptionale? Sa ma tem de ceva? M-am mirat cand am vazut ca da semne ca vine ca normal nu mi vine asa repede. Vreau raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Perioada de intrerupere a contraceptivelor este una dificila si trebuie supravegheata atent de ginecolog. Nu se intelege cata vreeme ai luat contraceptiev, daca ai luat doar o luna, e foarte ciudat ca medicul ginecolog ti-a permis sa le intrerupi (nu se face decat in situatii exceptionale dupa o singura luna de administrare). Oricum, e o reactie adversa si impune consultatie ginecologica in cel mai scurt timp.

| EvaTramell explică:

Am luat aproape 1 an de zile. Si l-am intrerupt ca nu mai aveam prieten. Si azi vreau sa iau iarasi ca am prieten si vreau sa fiu protejata de sarcina. Pot sa iau iarasi?

| Brigaela a răspuns (pentru EvaTramell):

Nu, nu poti lua minim 4 luni. Si trebuie sa mergi urgent la ginecolog, mai ales daca le-ai intrerupt aiurea, dupa ureche, fara acordul ginecologului. O sa faci mai multe analize si daca ies bine, dupa 4 luni de pauza vei putea reincepe. Oricum, daca de-abia ti-ai facut prieten o sa mai treaca macar vreun an pana sa ai iarasi activitate sexuala in noua relatie.