| Silvya18 a întrebat:

Azi mi-sa inceput menstruatia si ma doare burta foarte tare, imi vine sa url de durere :'( poate sunt ceva pastile sau altceva numai sa nu ma mai doara asa de tare, va rog. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| DianaScorpio a răspuns:

Incearca algocalmin sau ibuprofen.

| iulikka a răspuns:

Da poti sa iei nurofen pentru durere si iti trece imediathappy

| Sოﺁℓε a răspuns:

Iei Nurofen
sau daca nu ai iti pui o sticla cu apa rece/calda cum crezi ca-ti trece
Bye

| IceCreamDoll a răspuns:

Fugi la farmacie si cumpara un algocalmin. La mine a mers pentru ca si eu am dureri la inceput, dar dupa aia ma lasa durerile daca iau un algocalmin.

| Diiiaaa a răspuns:

Ai putea lua Nurofen, sau Ibuprofen.

Insa durerile menstruale pot fi calmate si daca bei ceai cald.

Sper ca te-am ajutathappy

| AncutsaAlexutsa a răspuns:

Buna silvya big grin.

Eu ti'as recomanda sa nu iei pastile cand esti in perioada de gratie laughing fiind ca o sa apara probleme happy Daca te doare burta din cauza asta inseamna ca ori ti'a intarziat ori ai ceva infectie. Pe mine nu m-a durut si nu ma doare. Decat spatele putin la inceput happy.
Dar eu iti spun sa stai linistita fiind ca o sa te doara cateva zile si o sa iti treaca big grin. maxim 3 zile big grin.

Bafta :*

| JustWannaDance a răspuns:

Salut. Iti dau un sfat, pe mine ma ajuta.
Cand ma doare burtica imi pun intr-o sticla apa fierbinte, nu calda, si o pun pe locul dureros.
Mie imi trece repede, te sfatuiesc sa nu i-ei pastile, nu sunt bune pentru. sanatate. :-D
Succes! kiss

| Inessix a răspuns:

Stiu cum e! Incearca cu Nurofen Forte sau Ketonal (pastile). Pune niste apa calda intr-o sticla si tine-o in locul dureros, in dreptul ovarelor. Bea un ceai de musetel cu miere, te vei linisti. Sper sa-ti treaca!

| enverhoxha a răspuns:

Nu te obişnui cu algocalminul că e periculos. Nu te baza pe farmaciste, întreabă un doctor. N-ai medic de familie? Te rezolvă imediat.

| tvictory68 a răspuns:

Ibalgin

| pufulete_5719 a răspuns:

Buna...De exemplu poti sa pui o sticla de aba fierbinte putin mai jos sub burta sau sa te masezi acolo unde te doare sub burta...eu asa fac tot timpul.Nu am loat niciodata nici o pastila

Funda?:X

| Zeroosi a răspuns:

Sunt niste capsule Vitex de la firma SECOM le gasesti doar la NATURISTE...si sunt foarte bune pentru durere.eu de cand le i-au ma simt ok... Poti sa intrebi pe medicul de familie daca ii de acord sa iei Vitex.

| MetalLover a răspuns:

Exista pastile. Mergi la farmacie si ceri, dar e mai bine sa nu iei. Eu nu am luat si am dureri la fel de mari (adica 3 zile rezist). Sora mea ia si a devenit sa zic asa "dependenta" de ele si nu poate sta fara.

| denisaa_4298 a răspuns:

Nurofen din cate stiu1 pe mine nu ma prea doare si de aia, dar din cate am auzit nurofen

| Denidenise22 a răspuns:

Poti sa iei... Ibuprofen 200, pastilele acestea.le folosesc si eu...cand imi vine menstruatia. Fundapuppy dog eyes?

| 사람 a răspuns:

Eu mai luam paracetamol sau algocalmin si mai scadea din durere, dar cel mai indicate sunt exercitiile ficice. Sper ca te-am ajutat.Pup:*

| Cineva_3777 a răspuns:

Iti recomand un algocalmin si sa stai linistita in pat, la tv.