| anonim_4396 a întrebat:

Bunica mea a fost internata vineri in spitalul din Piatra Neamt datorita unei fracturi de femdur. Doctorul ne-a oferit o lista de cumparaturi (spirt, boneta, manusi inclusiv tija ) asta pentru ca la inceputul intalnirii nu i-am oferit un plic cu bani. Am mai intrebat in salon si pe asistentele de acolo si au spus ca ori cumperi lista ori oferi doctorului 400-500 roni. E normal asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu e normal. In spitale resursele sunt limitate si unii profita de asta. Sunt si cazuri cand personalul medical cumpara din buzunarul propriu ( sau/si din spagi ) unele materiale pentru pacienti. Si in vremuri trecute si acum in mai multe domenii se practica pentru ca traim in Ro. De ex sunt soferi care vand motorina si cumpara piese la masina, ca ex. Nu apar pe nimeni, asta e realitatea.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este normal si ar fi recomandat sa faci o plangere la politie.

| PeFuga a răspuns:

Nu este normal, dar e posibil ca spitalul sa nu aibă fonduri pentru tot ce trebuie in cazul ei... Nu averi posibilitatea de a o muta in alt spital unde nu va cere asa ceva?

| Nicolae207 a răspuns:

Nu e deloc normal. Spitalul e obligat sa ofere spirt sau orice materiale medicale. Vor doar sa ia spaga intr-un mod destul de penibil.
Lipsa de respect!

| Adela06 a răspuns:

Nu e normal...Sa faci plangere la politie