| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Cam de 2-3 zile de cand a inceput sa ma doara in gat ( am scapat de durere/ la ultima intrebare care am pus-o ), am scazut mult din greutate, mi-e greata de la tot ce bag in gura ( poate fi efectiv orice ) si dupa ce mananc parca mi se intoarce de fiecare data tot stomacul pe dos, mi-e greata de la apa si parca simt si un gust amar+ ca atunci cand nu mananc am un gust amarui in gura.
Mie mi se face foame dar eu pur si simplu nu pot sa mananc nimic. Am mancat ieri o supa de legume si am crezut ca vomit tot.
Am incercat sa merg la medic si as avea gastrita sau as avea colonul iritat ( avand in vedere ca eu mananc mult FastFood si de doua ori pe saptamana Mec ) dar nu stiu cum pot sa-mi revin. N-am primit inca regim si cateodata nu mananc si ma ia cu ameteala. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrMihailoviciS a răspuns:

Stimata doamna... Cand am inceput sa va citesc intrebarea (ma scuzati ca nu folosesc diacriticele, folosesc un computer) îmi formasem o idee ca suferiti de o boala intestinala, dar cand am citit ca mancati de doua ori saptamanal la acel,, magazin de obezitate,, si ca consumati regulat mancarea fastfood, mi-a venit in minte instantaneu boala Crohn, care este cazata in special de un stil de viata dezechilibrat si prost, alcool, fumat, prea multe grasimi si lipsa viataminelor si proteinelor din mancare, ca pana la urma boala Crohn este o boala inflamatorie a intestinului care afecteaza frecvent intestinele, desi poate aparea oriunde in sistemul digestiv. Boala Crohn este o afectiune autoimuna in care organismul isi ataca propriul tesut intestinal SANATOS, provocand inflamatii, greata, varsaturi, dureri de cap, slabirea drastica, dereglarea gusturilor si durere. Eu de obicei, ca si medic de familie, trimit pacientii cu astfel de simptome direct la un medic gastroenterologist pentru a realiza o colonoscopie, adica o procedura care foloseste o camera mica pentru a explora colonul. Uneori au nevoie si de o proba de scaun pentru a diagnostica boala. Anumite alegeri de stil de viata va pot creste sansele de a experimenta greata si varsaturi... Spre exemplu, consumul unei cantitati mari de alcool poate provoca leziuni ale mucoasei intestinului. Alcoolul poate reactiona si cu acidul din stomac. Ambele vor provoca greata si varsaturi.
Lasand aceste explicatii, doresc sa va recomand ce sa faceti. DOAMNA, cu tot respectul, lasati ACUM telefonul, si fugiti la un gastroentorolog! Un mic control va poate salva de la alte complicatii pe viitor! Daca nu mergeti la medic (ceea ce este foarte rau) nu mai mancati mancare fastfood! Recunosc, si eu mananc cate un kebab, dar o data pe luna! Doar la salariu mananc asa ceva, ceea ce nu ma afecteaza asa de rau. Consumati suc FACUT DE CASA din morcovi, lamaie, sfecla si din mai multe mere, asa cum puteti, cu greata sau fara, va face bine! Luati 2 pastile de magAnghinar pe zi, si lasati absolut tot ceea ce va provoaca stres!
Mai mult de atat nu va pot spune, la fel cum am mai raspuns si la alti utilizatori de pe TPU, nici un medic nu poate oferi un diagnostic concret fara a consulta pacientul!
Sa va ajute Dumnezeu sa va vindecati, nu uitati, fiti optimista, calma si linistita!
Sper ca v-am ajutat, va sustin!
Dr. Mihailovici V. S.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

In primul rand, cu siguranta trebuie sa renunti la fast food, de tot. Daca tii neaparat, fa-ti cartofi la cuptor cu foarte putin ulei si condimente sau intereseaza-te de un air fryer.Iese infinit mai bun decat prostiile alea pe care dai bani, cu care nici nu te saturi, avand si gust mediocru.
Eu te sfatuiesc sa-ti iei un toaster pentru paine, daca o consumi la fiecare masa.Iti va prinde foarte bine sa o mananci asa uscata si va ajuta stomacul (am avut de asemenea probleme asemanatoare dar le-am reglat doar din alimentatie si stil de viata echilibrat, odihna etc.), plus ca o poti rontai si intre mese cand simti senzatia de arsura, sau chiar seara.Decat sa lesini si sa dai cu capul de ceva cine stie pe unde, mai bine te chinui sa mananci macar o data in zi.

https://medicool.ro/......26988.html

https://med.ro/nutritie/dieta-gastrita/

https://www.spitalmures.ro/......%C4%83.pdf

| Capybaraîndepresie321 a răspuns:

Poți să iei ceva de greață cum ar fi Emetix, poate te ajuta, și după masă poți lua Refalgin