| anonim_4396 a întrebat:

cam de vreo 4 luni imi scartie genunchi imi pocnesc si ma dor ingrozitor daca stau in genunchi atata imi trebuie ca nu mai pot sa ma ridic in picioare mentionez ca am 16 ani 179m si 87kg ce sa fac ajutati-ma este vreun tratament sau niste alifii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Mergi la medic, sunt necesare investigatii. Si incearca sa mai slabesti putin (vreo 8-10 kg), ca sa reduci greutatea pe care sunt nevoiti sa o suporte genunchii. Genuflexiunile, cate 10 facute de 2 ori pe zi, ajuta si ele. Dar nu exclud consultul medical. Nu neglija, acestea pot fi simptome ale unor boli care trebuie luate in serios si tratate.

| Razeph a răspuns:

Incearca sa faci exercitii, sa il incalzesti in fiecare zi, 10 - 20 de minute de exercitii ( de exemplu indoirea piciorului etc.) s-ar putea sa iti priasca. Daca nu vrei iti recomand sa foloseste un unguent pentru uz exterior, gen Lioton Gel.