| Dana_Alina_1997 a întrebat:

Caninul meu este stramb si as vrea sa il scot, nu vreau sa imi pun aparat deoarece am si ochelari si nu ar arata bine. Credeti ca ar fi bine? Pot exista complicatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Da..caninii sunt cei mai puternici dinti pe care ii avem si de regula pe ei se pun coroanele pentru a face legatura intre ceilalti dinti (in cazul in care ceilalti dinti se strica).
Cel mai bine ar fi sa il lasi asa cum este. Daca ar fi fost vorba de oricare dinte ti-as fi sugerat sa il pilesti si apoi sa il imbraci. Insa la canin nu te-as sfatui sa umbli.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vrei aparat dentar ca nu ar arata bine, dar vrei sa iti scoti caninul? si cum crezi ca ai arat fara canin?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Probabil vrea sa puna caninul din nou, dar nu se gandeste ca nu va sta.trebuie sa evite alimentele fierbinti,reci, una alta ii va cadea sau se va deteriora si cel pus. Cunosc persoane care si-au scos dintii din cauza ca „arata urat„, i-a pus si acum umbla din luna in luna pe la dentist, ba de una ba de alta, o multime probleme cu acel dinte pus.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu asta e problema, insa daca dintele ala a crescut stramb, a crescut asa din anumite cauze (gen nu era spatiu intre dinti sa creasca drept) si pentru un implant tot trebuie departati dintii, deci tot trebuie aparat

| Mussette a răspuns:

Daca pui unul cu surub cat mai curand. dar mai bine il lasi asa.
Cat de stramb poate fi?!
Apoi vor fi afectati si dintii din jur.

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Lasa-l asa cum este daca ti-l scoti ce faci? ramai cu lipsa acolo? si oricum cu aparatul dentar o sa stai o perioada dupa o sa il scoti.La varsta asta nu trebuie sa fii in cautare pentru ca ai bacu de luat adica nu e chiar deranjat daca lasi baietii o perioada ca nu sunt absolut necesari.