| Mariuusss a întrebat:

Care este diferenta dintre varicela, variola, pojar, rubeola, rujeola si varsat de vant?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Variola este o boala eradicata cam de 40 de ani.
Varicela sau varsatul de vant-popular-este aceeiasi boala acuta infectioasa provocata de virusul varicelo-zosterian.
Pojarul sau rujeola este aceeiasi boala acuta infectioasa provocata de virusul rujeolic.
Rubeola este o boala acuta infectioasa provocata de virusul rubeolic.
Toate sunt boli acute contagioase apar de obicei in copilarie si sunt produse de virusi diferiti.

| mona a răspuns:

Eu as zice ca e unul si acelasi lucru cu plus minus diferente

| τττ a răspuns:

Bună.
Bubele nu sunt la fel.
Pa, pa!

| ÐiÐi a răspuns:

Varsat de vant= varicela, variola ( bubite care te mananca, urate) rebeola=rujeola tot bubite care te mananca sau cv de genu dar sub alta forma, si pojar sunt bubite rosii pe corp. atat stiu nu ma pricep worried

| Zettt a răspuns:

Http://epicfreeprizes.com/? ref=897556
Aici o sa gasesti toate raspunsurile