| Mihaela2022 a întrebat:

Care sunt simptomele cand ai sida? Ca am impresia ca am luat de la cineva sida. In ultima vreme am stare de oboseala, mancarimi in zona genitala si un miros groaznic. Este posibil sa am sida sau alta boala? Cine ma poate ajuta si pe mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai mai degraba tricomoniaza sau blenoragie. Este posibil sa fii si HIV pozitiva, fiindca daca ai luat o boala cu transmitere sexuala poti sa fi luat mai multe, dar SIDA se face peste 3-7 ani de la infectare. Primele simptome de SIDA sunt marirea ganglionilor, febra, diaree apoasa, herpesuri si zona zoster repetate.
Pana una alta, va trebui sa mergi urgent la ginecolog pentru a-ti recolta din secretia vaginala. De asemenea trebuie sa mearga la medic partenerii tai din perioada de dinaintea aparitiei secretiei precum si de dupa.
Acum si peste 6 luni va trebui sa faci urmatoarele analize: VDRL, TPHA (pentru sifilis), fenotipare HPV, virusuri hepatitice B si C, HIV, Chlamydia sp.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) SIDA este stadiul cel mai avansat al infectiei HIV. Ca sa ajungi in stadiul 4, dureaza destul de mult, si apar niste semne de intrebare inainte de a ajunge la acest stadiu.
2) Infectia HIV/SIDA este o boala a sistemului imunitar. Asta se traduce ca fiind foarte susceptibila la infectii. Daca iei boala, dupa 8-9 luni, o sa incepi sa resimti infectii din ce in ce mai dese si mai grave.
3) In primele 4-6 luni de la infectare cu virusul HIV, nu resimti nici un simptom. In primele 6 luni exista sansa chiar si testele pentru virsul HIV sa fie negative.
4) Ceea ce spui ca ai tu, cel mai probabil e o boala cu transmitere sexuala.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Esti intr-o stare depresiva autoindusa! Cu HIV, daca ai un sistem imunitar bun, poti trai toata viata, cu conditia sa nu te (tot) reinfectezi! Cel mai probabil ai o infectie sexuala, luata dupa un contact fara prezervativ! Du-te imediat la dermatolog si nu mai fa sex neprotejat! (Roaga-l sa prelungeasca preludiul!) - iti pui in pericol si relatia, nu doar partenerul! Sanatate!

kratos
| kratos a răspuns:

Sida este fatala nu poate fi fatala. Poti sa ai probleme care le rezolva ginecologul. Ar fi bine sa mergi la medicul ginecolog sa vezi poate ai o infectie. Ai secretii de culoare alba sau maronie?

| alexdop21 a răspuns:

Sida, este o problema foarte grava, nu stiu cum poti tu vorbi asa de relaxata de ea. Fii atenta sida nu se manifesta intr-o saptamana doua, poate nici intr-o luna. Cel mai bine du-te repede repede la un doctor si fa-ti setul complet de analize. Sida poate fi fatala asa ca ai mare grija.

| asko a răspuns:

Mergi la un doctor, el stie cel mai bine dupa un set de analize.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În primul rând nu ai putea sta până la acest stadiu avansat al bolii fără să nu te vadă un medic.
Contaminarea se face cu hiv, prin contact sexual sau folosirea de ustensile medicale nesterile și care au intrat în contact cu un bolnav ori prin transfuzie de sânge.
Această boală atacă sistemul imunitar al omului.
Urgent trebuie să te vadă un medic ginecolog pentru diagnostic diferențial și instituirea unui tratament conform afecțiunii (analize de sânge, recoltare de secreție vaginală pe lamă sterilă, ecograf intravaginal!).
Pe viitor folosește prezervativul.
Sănătate.
Citește pentru documentarea ta, nu te juca cu sănătatea: http://ro.wikipedia.org/wiki/SIDA
Pa, pa.

Alte răspunsuri
| AJ a răspuns:

Mergi la ginecologwinking

| fluff a răspuns:

Doctorul e singurul care te poate ajuta.