| iDangerous a întrebat:

Bună.

Ce înseamnă mai exact să fii anemic? Din câte am înţeles de pe diferite site-uri este o boală la nivelul sângelui, dar nu înţeleg un lucru. Este ceva trecător sau este o boală care poate persista chiar ani de zile? Nu ştiu cât de bine se înţelege ce vreau să spun. Ideea este că ieri şi astăzi am avut ameţeli, m-a durut capul, simţeam că dacă fac şi 2 paşi o să leşin în secunda următoare, îmi era frig, eram obosită chiar şi după ce mă trezeam şi am citit că toate astea fac parte din simptomele anemiei. Trebuie să îmi fac griji? Cineva mi-a spus că este din cauză că nu mănânc cum trebuie. Sincer mănânc o singură dată pe zi şi nu pot să spun că mănânc foarte mult la acea masă. Întradevăr ieri nu am mâncat deloc pentru că simţeam că voi vomita tot şi pe seară când am încercat să mănânc, după 2 înghiţituri mi se făcuse greaţă şi nu am mai mâncat. În schimb azi am mâncat şi nu am mai avut starea de greaţă, chiar dacă ameţelile, oboseala, durerile de cap şi senzaţia de frig încă persistau. Am avut şi febră, dar nu ştiu în ce măsură contează. Acum nu mai am nimic. Nu mă mai doare capul, absolut nimic. Ar trebuii să îmi fac griji? Nu mi s-a mai întâmplat până acum.

Mulţumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista sute de forme de anemie determinate de numeroase cauze. Unele se vindeca dupa sistarea cauzei (de exemplu, pierderi de sange), altele se vindeca cu aport de fier, altele necesita tratament toata viata.
Anemia nu este o boala in sine, este o modificare a analizelor de laborator (scaderea cantitatii de hemoglobina).
Tu nu ai simptome de anemie, ci mai degraba simptome de anorexie. Esti subnutrita si ai toate semnele de malnutritie (precum copiii din Africa). Trebuie sa iti normalizezi aportul de calorii si sa mananci normal. o sa fie greu, vei avea nevoie de supravegherea unui medic nutritionist, dar cu vointa si mult efort, vei reusi si poti duce chiar o viata normala ulterior

| Holocaust a răspuns:

Sunt multe tipuri de anemie...
Eu de exemplu am de cativa ani.Am luat un tratament in iarna(3 luni) si inca mai am simptome.
Poate persista in functie de tip, si daca nu este tratata cum trebuie.
Si pot sa te asigur ca poate fi si din cauza alimentatiei.Mai bine 3 mese/zi saracacioase(dar bogate in vitamine/proteine) decat una singura, dar "copioasa".
Tu fa ceva in legatura cu alimentatia ta(ca ai probleme), si mergi si la un medic.Fa-ti o analiza generala, ca aici nu-ti poate confirma nimeni ca ai anemie doar pe baza a catorva afirmatii.

| RandyMarsh a răspuns:

Buna!
Este destul de posibil, daca spui ca nu mananci.
Ar trebui sa mergi neaparat la un medic pentru a scapa de griji.Incearca sa-ti corectezi stilul de viata, mananca cum trebuie(cat mai multe fructe).
Succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre anemie şi tipurile de anemie la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/anemia

http://www.sfatulmedicului.ro/......e-fier_913

http://www.sfatulmedicului.ro/......-folic_910

http://www.sfatulmedicului.ro/......na-b12_918

http://www.sfatulmedicului.ro/......patica_583

Tu ar TREBUI să-ţi faci GRIJI în privinţa "stilului alimentar" pe care-l ai!

NU se mănâncă o singură dată pe zi deoarece ajungi să ai astfel de simptome şi îţi DISTRUGI organismul!

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| OMEGALIN a răspuns:

Si eu am toate "simptomele" astea pe care le spui,ameteli,senzatii de frig, dureri de cap, oboseli, nu am pofta de mancare si mi-se pare ca am si febra...
sincer, pana acum nu am auzit de boala asta...

| JustUnknown a răspuns:

Buna! happy Eu una am anemie de ceva timp.(desi iau tratament) Ei bine, atunci cand ai anemie simti intr-adevar stari de ameteala, care nu persita insa, iar uneori sunt obosita. Insa anemia nu are nicio treaba cu pofta de mancare sau cu starile de greata. In primul rand atunci cand ai febra trebuie sa te gandesti ca ai un virus sau o infectie in corp. Probabil faci gripa, de aceea te simti atat de slabita si ametita, insa ingrijoratoare sunt starile de greata. Eu zic ca ar trebui sa consulti un medic cat mai repede posibil. Succes happy